Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. augusta 2013

Téma policajného zásahu v Moldave nad Bodvou zas smeruje do parlamentu



Poslanec za OĽaNO Peter Pollák



Zdieľať
Poslanec za OĽaNO Peter Pollák Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 15. augusta (TASR) - Okolnosťami policajného zásahu v rómskej osade v Moldave na Bodvou z 19. júna sa budú opäť zaoberať poslanci na parlamentnej pôde. Na rokovaní výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny si 27. augusta vypočujú informáciu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka (OĽaNO) o zisteniach jeho úradu o tomto zásahu. Hovoriť sa bude aj o záverečnej správe o prešetrení akcie.


Podpredseda výboru Vladimír Jánoš (Smer-SD) očakáva konfrontáciu medzi závermi vyšetrovania inšpekcie ministerstva vnútra a Pollákovými zisteniami. Na margo záverov ministerskej kontroly, ktoré už boli zverejnené, dnes pre TASR povedal, že ich musí zobrať na vedomie. "Je to stanovisko kontrolného inšpekčného orgánu, ja ho nemôžem spochybniť ani potvrdiť. Pri zásahu som nebol. Bolo tam však hrubé porušenie zákona, išlo o napadnutie policajta sekerou. Ak niekto napadne policajta pri výkone jeho služby, musí rátať s adekvátnou reakciou," upozornil Jánoš.

Podobne ako Pollák odporúča, aby polícia do budúcna zabezpečovala z takýchto zásahov videozáznamy, čo by pomohlo odbúrať pochybnosti o adekvátnosti akcie. "Myslím si, že ministerstvo vnútra sa tým začalo vážne zaoberať. Na zásahoch by sa mohol osobne zúčastňovať aj pán Pollák," dodal Jánoš.

Ľudskoprávny výbor sa problematike začal venovať ešte v júli, kedy si vypočul aj stanovisko policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ten vyhlásil, že policajný zásah bol pátracou akciou, nie odvetou. Opozíciu vtedy veľmi nepresvedčil. "Prevencia je dôležitejšia ako represia a sankcia," povedal Pavol Hrušovský z KDH. Šéf výboru Rudolf Chmel (Most-Híd) nepovažuje silu za najlepší prostriedok vynucovania si rešpektu voči policajtom. "Nepochybujem, že keby som bol ja obeťou takéhoto zásahu, že by som mal väčší rešpekt, ale toto nie je najlepší spôsob," uviedol.

Pollák po zverejnení záverov inšpekcie ministerstva vnútra koncom júla povedal, že ich berie na vedomie. Tvrdil, že postavenie, pôsobnosť a úlohy splnomocnenca, ktoré vyplývajú z jeho štatútu, mu neumožňujú objektívne posúdenie legality a legitímnosti policajného zásahu v Moldave nad Bodvou a "vynesenie rozsudku", či policajti postupovali štandardne.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) 30. júla oznámil, že policajti neporušili žiadne predpisy a donucovacie prostriedky použili len proti mužom. "Môžem konštatovať, že vykonanou kontrolou nebolo preukázané a zistené porušenie všeobecnozáväzných predpisov a interných aktov riadenia pri policajných zásahoch," vyhlásil minister. Vylúčil, že by polícia zranila dieťa.

Podľa Kaliňáka išlo o štandardnú akciu. "Polícia skontrolovala totožnosť 18 osôb, v prípade siedmich osôb boli použité donucovacie prostriedky pre neuposlúchnutie výziev zasahujúcich policajtov. Všetky boli vyhodnotené ako oprávnené," spresnil. Lekár pri piatich konštatoval, že nemajú také závažné poranenie, aby museli byť lekársky ošetrení. Dve osoby skončili vo väzbe, keďže na mužov zákona zaútočili sekerou.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nepokoje v Egypte si vyžiadali vyše 420 mŕtvych a 3500 zranených
<< predchádzajúci článok
Holcim dosiahol v 1. polroku výrazný rast zisku