Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. marca 2018

Ten, kto ide na lyžovačku do zahraničia, by mal mať cestovné poistenie



Cieľom lyžovačiek obyvateľov Bratislavy a západného Slovenska sú často rakúske alebo talianske Alpy. Až 85 % lyžiarskych stredísk, ktoré ročne navštívi viac ako ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Dušan Hein
Bratislava 1. marca (TASR) - Cieľom lyžovačiek obyvateľov Bratislavy a západného Slovenska sú často rakúske alebo talianske Alpy. Až 85 % lyžiarskych stredísk, ktoré ročne navštívi viac ako milión lyžiarov, sa nachádza v Alpách. Zimné športy sa však často spájajú s rizikom úrazov a potrebou vyhľadať lekársku starostlivosť.


Vďaka Európskemu preukazu poistenca majú občania Slovenska nárok na akútne ošetrenie v zahraničí. Preplácajú sa však z neho len náklady na liečbu v štátnom zdravotníckom zariadení a len do výšky, do akej by ošetrenie stálo na Slovensku. Rozdiel v cene si musí klient hradiť sám.

Preto je dobré, ak si každý uzavrie cestovné poistenie, ktoré preplatí náklady za liečbu v plnej sume u štátneho, ako aj súkromného lekára. Základný balík krátkodobého cestovného poistenia do zahraničia kryje pobyt v nemocnici, nutnú operáciu, zubné ošetrenie či lieky kúpené na lekársky predpis. "Klient si môže pripoistiť aj batožinu – napríklad lyžiarsku výstroj, zodpovednosť za škodu – napr. zničenie lyžiarskej výstroje inému lyžiarovi alebo dokonca nepojazdné motorové vozidlo," radí Blanka Hatalová, členka predstavenstva KOMUNÁLNEJ poisťovne.

Podľa jej slov rovnako ako na Slovensku platí pre deti povinnosť používať ochranné prilby pri lyžovaní či snowboardovaní. V Rakúsku musia deti do 16 rokov nosiť lyžiarske prilby v šiestich spolkových krajinách, a to v Salzburgu, Hornom Rakúsku, Štajersku, Dolnom Rakúsku, Korutánsku, Burgenlande a vo Viedni. V Taliansku musia ochranné prilby používať deti do 14 rokov. Ani v jednej zo spomínaných krajín túto povinnosť nemajú dospelí, nosenie prilby pri lyžovaní im však miestne úrady odporúčajú. V Rakúsku ani v Taliansku nie sú povinné reflexné prvky, chrániče chrbtice či rúk, ale odporúčanie nosiť ich platí rovnako pre deti i dospelých.

V prípade úrazu alebo poistnej udalosti v zahraničí je potrebné mať po ruke kontakty, ktoré v mnohých prípadoch môžu zachrániť život.

"Aj v Rakúsku či Taliansku funguje zjednotené tiesňové telefónne číslo 112. Dôležité sú aj kontakty na horské záchranné služby. V Rakúsku je to číslo 140 a v Taliansku 118," dodáva Hatalová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poľský zákon, ktorý kriminalizuje tvrdenia o holokauste, začal platiť
<< predchádzajúci článok
V Japonsku pre silné sneženie zrušili stovky letov a vlakových spojení