17. novembra 2019

Tenis-Masters: Tsitsipas víťazom dvojhry nad Thiemom

Grécky tenista Stefanos Tsitsipas reaguje po bodovom zisku proti Rakúšanovi Dominicovi Thiemovi vo finále zápasu dvojhry na turnaji majstrov v Londýne 17. novembra 2019. Foto: TASR
Londýn 17. novembra (TASR) - Grécky tenista Stefanos Tsitsipas sa stal prvýkrát v kariére víťazom turnaja majstrov. Vo finále dvojhry zdolal vo vypredanej londýnskej O2 aréne ako nasadená šestka päťku "pavúka" Rakúšana Dominica Thiema po vyše dvaapolhodinovej trojsetovej bitke 6:7 (6), 6:2, 7:6 (4). Dvadsaťjedenročný Tsitsipas dosiahol životný úspech. Stal sa najmladším šampiónom od novembra 2001, keď na singlovom Masters triumfoval vtedy 20-ročný Austrálčan Lleyton Hewitt. Za nedeľňajšie víťazstvo zinkasuje prémiu 1,354 milióna dolárov, do svetového rebríčka ATP Entry mu pribudne 1300 bodov.

V úvode zápasu si obaja finalisti suverénne vyhrávali svoje podania, diváci videli iba málo výmen. Vo štvrtom geme sa Tsitsipas dostal k prvému brejkbalu, no Thiem ho odvrátil kvalitným forhendom a vyrovnal na 2:2. Za stavu 3:3 Tsitsipas nevynútenými chybami ponúkol Thiemovi dva brejkbaly, Rakúšan ich však nevyužil. Tsitsipas si dvakrát pomohol prvým podaním a výmenu následne zakončil bekhendovým volejom, na sieti mal vysokú úspešnosť. V ďalšom geme viedol Grék 40:15, no šance na zisk súperovho servisu nezužitkoval a o osude prvého setu rozhodol tajbrejk. V ňom 21-ročný Tsitsipas vyrovnal z 2:5 na 5:5, za stavu 5:6 odvrátil setbal, no koncovka patrila Thiemovi.

V predchádzajúcich šiestich vzájomných dueloch dvoch hráčov s jednoručným bekhendom v piatich prípadoch uspel ten, ktorý vyhral prvý set. Tsitsipas však chcel upraviť túto štatistiku a v druhom dejstve londýnskeho súboja sa vybičoval k skvelému výkonu. Po dvoch brejkoch rýchlo odskočil Thiemovi na 4:0 a vynútil si tretí set. V celom druhom dejstve spravil Grék iba jedinú nevynútenú chybu a na jeho konto pribúdal jeden "winner" za druhým. Thiemovi nedal zadarmo ani jedinú loptičku. V treťom sete sa po rýchlom brejku ujal vedenia 3:1, no Thiem nezložil zbrane, v ďalších minútach otočil na 4:3 a o všetkom rozhodol druhý tajbrejk. V ňom Thiem vyrovnal z 1:4 na 4:4, no v koncovke slávil úspech Tsitsipas. Za stavu 6:4 premenil hneď prvý mečbal a upravil vzájomnú bilanciu s Thiemom na 3:4.