Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

28. mája 2018

Teplické gymnázium nesie čestný názov po Mikulášovi Galandovi



Na snímke budova Spojenej školy v Turčianskych Tepliciach, 28. mája 2018.



Zdieľať
Na snímke budova Spojenej školy v Turčianskych Tepliciach, 28. mája 2018. Foto: TASR Alexandra Moštková
 
Turčianske Teplice 28. mája (TASR)- Jedno z prvých gymnázií na Slovensku sídlilo v Kláštore pod Znievom. Jeho pokračovateľom je gymnázium, ktoré je organizačnou zložkou Spojenej školy v Turčianskych Tepliciach. Vzdelávacia inštitúcia v tamojšej mestskej časti Horné Rakovce si zakladá na rodinnej atmosfére, športe či informatike.


Spojená škola v Horných Rakovciach funguje vo svojej terajšej podobe od roku 2008. Jej organizačnými zložkami sú Základná škola s materskou školou (ZŠ s MŠ) s prvým stupňom a Gymnázium Mikuláša Galandu so štvorročnou a osemročnou formou štúdia. Gymnázium vzniklo v roku 1970, čiže o dva roky si pripomenie 50. výročie. "Hrdí sme na to, že sme pokračovateľom kláštorského gymnázia. Zlúčením kláštorských a teplických tried vznikla jedenásťročná škola, ktorá začala písať svoju históriu v roku 1959," načrtol riaditeľ školy Igor Arvensis.

Gymnázium nesie čestný názov po maliarovi Mikulášovi Galandovi od roku 2003. "Je to náš slávny rodák, ktorého si pripomíname i tým, že máme vystavené jeho diela na chodbách školy. Samozrejme, nie sú to originály," priblížil riaditeľ.

Školu podľa neho navštevujú nielen deti z Turčianskych Teplíc a okolitých obcí, ale i z Koštian, Martina či Kláštora pod Znievom. "My sme oproti Martinu, keď to porovnám s ostatnými gymnáziami, menšie gymnázium. Niektorým deťom a rodičom vyhovuje, keď je prostredie rodinné. Ja ako riaditeľ poznám každého žiaka po mene. Výchovná stránka u nás tým, že je menej detí a môžeme sa im aj individuálne venovať, je kvalitatívnejšie na tom trošku lepšie ako na väčších gymnáziách. Veľa detí a ich rodičov je spokojných, preto aj podporili petíciu na záchranu gymnázia," vysvetlil.
 
Na snímke učebňa informatiky v Spojenej škole v Turčianskych Tepliciach. Foto: TASR Alexandra Moštková
 


Riaditeľ sa snaží, aby deti z MŠ prechádzali na ZŠ a potom i na gymnázium. Deti z prvého stupňa ZŠ chodia do priestorov gymnázia i na telocvik či informatiku. ZŠ sa môže pochváliť i rozvíjaním tradícií. "Pani učiteľka Gabriela Očkajová založila Lúčik, ktorý rozvíja tradície folklóru, a to tam asi najviac dominuje. Sme prepojení i so základnou umeleckou školou, deti sú tak vďaka tomu veľmi umelecky zdatné. Majú i rozšírené vyučovanie telesnej výchovy," ozrejmil.

Žiaci gymnázia sa učia i ruštinu, finančnú gramotnosť, environmentálnu výchovu či globálne a rozvojové vzdelávanie, škola má tiež navýšené hodiny informatiky. "My sme kedysi aj mali zameranie na informatiku, čo teraz nie je. V rámci našej školy máme aj program ECDL, v rámci ktorého maturanti dostávajú certifikát alebo vodičák na počítač. V dnešnej dobe to má veľký význam, lebo keď sa robia výberové konania hlavne na inžinierov, znalosť počítačov dominuje. Žiaci to aj využívajú," ozrejmil riaditeľ školy.

Škola má tiež veľa športových krúžkov, na cvičenie detí využívajú telocvičňu, posilňovňu, chlapci a dievčatá sa však učia i v chemickom laboratóriu, v priestoroch gymnázia sídli i jazyková škola.

Materskú školu navštevuje v súčasnosti 60 detí, na prvom stupni základnej školy je 55 žiakov a na gymnázium chodí 180 chlapcov a dievčat. "Detí nám pribúda, pretože roky predtým sme mali menší počet žiakov. Ohľadom osemročného gymnázia je situácia komplikovanejšia, lebo päťpercentná kvóta (v rámci novely školského zákona, pozn. TASR) nám nedovolila otvoriť prímu v budúcom školskom roku. Situácia sa v rámci mesta však rieši," dodal Arvensis.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Boje v indskom Kašmíre si vyžiadali dve obete
<< predchádzajúci článok
Mohsení Ežeí: Bezpečnostné sily budú určite čeliť nepokojom v krajine