Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. novembra 2020

Terasy reštaurácii a kaviarní možno dostanú stopku, ich zavretie výrazne poškodí celé gastropodnikanie na SlovenskuIniciatíva Zachráňme gastro! vyzýva poradné konzílium premiéra Igora ...Zdieľať
kaviaren koronavirus 676x488 19.11.2020  - Iniciatíva Zachráňme gastro! vyzýva poradné konzílium premiéra Igora Matoviča, aby znova radikálne nezasahovalo do existujúceho, už aj tak veľmi okliešteného gastropodnikania.

 

 

Terasy prepúšťajú vzduchAko informoval Ján Laš z iniciatívy, majitelia reštaurácii po zavretí interiérov prevádzok investovali nemalé peniaze na zabezpečenie terás pred šírením koronavírusu, chladom a vetrom.

Preto ich prípadné zavretie výrazne poškodí celé gastropodnikanie na Slovensku. Zároveň upozornil, že aj finančná pomoc zo strany rezortu dopravy a výstavby v rámci podpory domáceho cestovného ruchu, ktorý zasiahla koronakríza, bude k dispozícii najskôr až budúci rok.

"Terasy, na rozdiel od uzatvoreného interiéru, prepúšťajú viac vzduchu, majú vyššie stropy, ľahšie sa v nich udržujú rozostupy medzi zákazníkmi a hlavne tam nie je žiadna vzduchotechnika, ktorou by sa mohol prípadný vírus šíriť. Nevidíme preto dôvod na uzatvorenie terás, ktoré majú ochranu voči vetru a dažďu a na ktorých sú ochotní jesť zákazníci aj v zime, len aby podporili svoje obľúbené prevádzky, či lokálnych dodávateľov," zdôraznil Laš.

 

 

Veľmi slabá pomoc štátu


Slovenskí gastropodnikatelia upozorňujú, že práve oni museli zatvárať svoje prevádzky ako prví a tento stav trvá už štyri mesiace. Pritom príspevky na mzdy boli pridelené zamestnancom a príspevky za nájmy boli pridelené prenajímateľom.

Gastropodnikatelia sa tak stále nedočkali adekvátnej pomoci od štátu ako napríklad naši susedia Česi a Rakúšania. Kým na Slovensku sa gastro podniku prepláca 80 percent z celkovej ceny práce, tak v Česku aj v Rakúsku to je 100 percent z celkovej ceny práce. "Maximálna výška na Slovensku je 1 100 eur, zatiaľ čo v Česku to je 1 887 eur," upozornil Laš.

Podľa gastropodnikateľov pomoc zo strany štátu je veľmi slabá. Poukazujú aj na rozdielnu náhradu nájomného na Slovensku a v okolitých krajinách. U nás je náhrada do výšky 50 percent a je podmienená aj znížením nájomného zo strany prenajímateľa o rovnakú výšku. Navyše tento príspevok ide prenajímateľovi.

V Česku je náhrada do 50 percent, no bez podmienky zníženia prenajímateľom. Rozdiel podľa Laša je aj vo výške DPH – kým na Slovensku je to 20 percent, tak v Česku len od 1,5 do 10 percent.


Zdroj: Webnoviny.sk - Terasy reštaurácii a kaviarní možno dostanú stopku, ich zavretie výrazne poškodí celé gastropodnikanie na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku potvrdili 1 665 prípadov, vyliečili sa aj tisíce pacientov (19. 11. 2020)
 Odborníci: Situácia s pandémiou koronavírusu sa bude zhoršovať (19. 11. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo viac vyliečených ako nakazených, urobili takmer 6-tisíc testov. Zomrelo 22 pacientov. (18. 11. 2020)
 Sulík predstaví svoju domácu úlohu od Matoviča, inšpiroval sa aj Českom a časť má tvoriť semafor (18. 11. 2020)
 SaS chystá protipandemický plán, povedal predseda strany a minister hospodárstva Richard Sulík. (18. 11. 2020)
 V Česku pribudlo v utorok 4246 nakazených (18. 11. 2020)
 V Česku pribudlo v pondelok 5406 nakazených (17. 11. 2020)
 Slováci môžu ísť do Rakúska aj počas lockdownu. Aké pravidlá platia u našich susedov? (17. 11. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1326 nakazených a takmer 3-tisíc vyliečených, počet obetí stúpol na 557 (17. 11. 2020)
 Kiná, divadlá, fitnescentrá aj kostoly sa opäť otvárajú. Platia však viaceré podmienky a obmedzenia (16. 11. 2020)nasledujúci článok >>
Opitý muž v spodnej bielizni sa chcel zastreliť, policajti mu zaistili plynovú pišťoľ
<< predchádzajúci článok
Nezisková organizácia Ronald McDonald House Charities, n.o., venovala ventilačný prístroj detskej nemocnici na Kramároch

Terasy reštaurácii a kaviarní možno dostanú stopku, ich zavretie výrazne poškodí celé gastropodnikanie na Slovensku - diskusné fórum čitateľov