Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Thajský kráľ odobril nových senátorov, napojených na vojenský režimNa snímke thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón.Zdieľať
Na snímke thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón. Foto: TASR/AP
Bangkok 14. mája (TASR) - Thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón odobril v utorok 250 senátorov, vybraných vládnucim vojenským režimom, z ktorých mnohí sú spájaný s juntou.


Podľa agentúry DPA viac než 100 nových senátorov pochádza z radov thajskej polície alebo armády, ktorá je pri moci od vojenského prevratu v roku 2014.

Senátori zohrajú - spoločne s novozvoleným 500-členným parlamentom - kľúčovú úlohu pri voľbe premiéra krajiny, a tým aj pri rozhodovaní o zložení novej vlády. Analytici predpokladajú, že senátori podporia súčasného premiéra Prajuta Čan-o-ču.

Thajská junta po prevrate sľubovala, že pri moci zostane iba rok, kým sa v krajine neobnoví poriadok narušený masovými demonštráciami proti predošlej vláde. Už po roku sa tak mali konať nové voľby, ktoré však junta niekoľkokrát odložila.

Prvé parlamentné voľby v Thajsku od vojenského prevratu v roku 2014 sa napokon konali 24. marca. V súlade s predbežnými výsledkami získali na základe zmiešaného systému najviac kresiel kandidáti Strany moci ľudového štátu (Pchak pchalang pračchárát, PPRP), ktorej členom je súčasný premiér Prajut Čan-o-ča, a najväčšieho zoskupenia demokratickej opozície - Strany pre Thajčanov (Pchak pchüa Tchaj, PTP).

Ani jedna z nich však nebude mať väčšinu a obe sa snažia vytvoriť koalíciu s menšími stranami, aby mohli vládnuť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
A. Danko vyzval K. Cséfalvayovú, aby odišla z koalície, ak to chce
<< predchádzajúci článok
Systém Monse má pomôcť rodinám osamelo žijúcich seniorov

Thajský kráľ odobril nových senátorov, napojených na vojenský režim - diskusné fórum čitateľov