Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. apríla 2011

Tibeťania si zvolili nového exilového lídraNovým šéfom tibetskej exilovej vlády sa v stredu stal Lobsang Sangay. 43-ročný expert na medzinárodné právo získal 55 percent hlasov a hladko tak porazil svojich dvoch ...Zdieľať
lobsang sangay Lobsang SangayFoto: SITA/APDHARAMSALA 27. apríla (WEBNOVINY) - Novým šéfom tibetskej exilovej vlády sa v stredu stal Lobsang Sangay. 43-ročný expert na medzinárodné právo získal 55 percent hlasov a hladko tak porazil svojich dvoch konkurentov na premiérsky post. Výsledky volieb zverejnili predstavitelia volebnej komisie v sídle exilovej vlády v indickej Dharamsale.


Sangay, absolvent Harvardu, sa narodil v severovýchodnej Indii. V Tibete nikdy nežil a ani ho nenavštívil. Jeho zvolenie predstavuje v tomto smere výrazný zlom, keďže doteraz dominovali politike tibetského exilového hnutia staršie, duchovné osobnosti.

Tibetský exilový parlament v marci schválil dalajlámov odchod z politiky, čím vydláždil cestu pre nové vedenie. Dalajláma bude však naďalej presadzovať tibetskú vec v rámci svojej dôležitejšej role duchovného vodcu. Zmena vo vedení znamená pre tibetské spoločenstvo významný míľnik, keďže dalajláma bol po desaťročia vnímaný ako jeho duchovný aj politický vodca. Svoje úmysly vzdať politickej role na čele tibetského hnutia oznámil 10. marca na 52. výročie neúspešného povstania Tibeťanov proti čínskej nadvláde.

Po tom, čo čínska armáda v roku 1959 tibetské povstanie krvavo potlačila, utiekol dalajláma so 100 tisíc Tibeťanmi do indickej Dharamshaly. Čína ovláda Tibet od roku 1951 a tvrdo trestá každý náznak snahy nielen o samostatnosť, ale aj o širšiu autonómiu regiónu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarskí ultranacionalisti sa pobili s Rómami
<< predchádzajúci článok
Rakúsko a Nemecko sa vraj vĺn migrantov báť nemusia