Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. júna 2006

Tichej a Kôprovej doline hrozí, že ostanú bez zelených stromov



VYSOKÉ TATRY 27. júna (WN/SITA) – Štátne lesy Tatranského národného parku predpokladajú, že do roku 2008 napadne podkôrny hmyz veľkú časť stojacich porastov v Tichej a Kôprovej doline, a to aj vtedy, ak sa bez spracovania ...



Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 27. júna (WN/SITA) – Štátne lesy Tatranského národného parku predpokladajú, že do roku 2008 napadne podkôrny hmyz veľkú časť stojacich porastov v Tichej a Kôprovej doline, a to aj vtedy, ak sa bez spracovania ponechá kalamitné drevo iba na území s piatym, najvyšším stupňom ochrany prírody. Podľa Jána Ferenčíka z Výskumnej stanice ŠL TANAP-u je dnes až 80 % drevnej hmoty ponechanej v oboch dolinách po veternej kalamite z roku 2004 silne napadnutých podkôrnym hmyzom. Lesníci predpokladajú, že nová populácia podkôrneho hmyzu do dvoch týždňov vyletí a napadne stojace zelené porasty. Podľa lesníkov vývoj v Tichej a Kôprovej doline vyvracia tvrdenia Ústavu ekológie lesa SAV a Štátnej ochrany prírody – Správy TANAP-u o bezproblémovom vývoji podkôrnikov v tejto „studenej a vlhkej“ doline. Tichej a Kôprovej doline hrozí, že o pár rokov v nej nebudú zelené stromy. „Dnes takýto príklad existuje v zahraničí,“ uviedol J. Ferenčík. Podobným spôsobom sa vyvíjala situácia na Šumave a Bavorskom lese.

Podľa lesníkov v súčasnosti už nie je možné zabrániť kalamitnému rozšíreniu podkôrneho hmyzu. Jeho vývoj je možné do určitej miery len stlmiť. Nestalo by sa tak, keby štátna správa ochrany prírody a krajiny rozhodla o spracovaní kalamitného dreva včas. V súčasnosti sú podľa lesníkov ohrozené smrekové porasty v celom TANAP-e. Najvážnejšia situácia je v oblasti Tatranskej Javoriny, Tatranskej Lomnice, Starého Smokovca a národnej prírodnej rezervácie Mokriny a Velická dolina.

Kým v máji 2006 odchytili lesníci vo feromónových lapačoch 22 mil. kusov dospelých jedincov lykožrúta smrekového, do konca júna predpokladajú, že sa toto číslo zvýši až na 40 mil. kusov. Za celý minulý rok pritom lesníci odchytili 22,4 mil. kusov imág lykožrúta. Zvýšený počet odchytených lykožrútov vo feromónových lapačoch spôsobila klesajúca atraktivita ležiaceho dreva, čo v konečnom dôsledku znamená, že ďalšia populácia lykožrútov naletí na živé stromy. V Tichej a Kôprovej doline sa odhaduje, že až 90 percent populácie naletí do stojacich zelených stromov.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turisti môžu opäť obdivovať najvyšší vodopád v TANAP
<< predchádzajúci článok
Bažant Pohoda chce byť umeleckým, nielen hudobným festivalom