11. februára 2015

Titul v tímovej súťaži získalo Rakúsko, Hirscher má druhé zlato

Rakúsky zjazdár Marcel Hirscher sa raduje v cieli z víťazstva obrovského slalomu v rámci Svetového pohára FIS v alpskom lyžovaní v rakúskom Söldene 26. októbra 2014. Foto: TASR/AP
Vail/Beaver Creek 11. februára (TASR) - Majstrami sveta v súťaži družstiev sa na 43. MS v alpských lyžiarskych disciplínach stali favorizovaní reprezentanti Rakúska. Vo finále divácky atraktívnej súťaže na svahu Golden Peak v americkom Vaile zvíťazili nad Kanadou 3:1 a obhájili tak titul zo Schladmingu 2013. Bronz získali Švédi, ktorí v malom finále zdolali rovnakým výsledkom Švajčiarsko.

O štvrté zlato na prebiehajúcom svetovom šampionáte pre Rakúsko sa postaral tím v zložení Eva-Maria Bremová, Michaela Kirchgasserová, Marcel Hirscher a Christoph Nösig. Medaily získali aj Nicole Hospová a Philipp Schörghofer, ktorí boli súčasťou víťazného družstva, hoci si nepripísali ani jeden štart. Tímová súťaž sa na MS uskutočnila piatykrát, pričom alpská veľmoc číslo jeden brala cenné kovy v každej edícii, keď dokopy vybojovala tri zlaté (Aare 2007, Schladming 2013 a Vail 2015) a dve strieborné medaily (Bormio 2005 a Garmisch 2011). Prekvapujúci finalisti Kanaďania sa radovali z historicky prvých medailí v súťaži družstiev.

Tímy súťažili na trati pripomínajúcej paralelný obrovský slalom, odstupy bránok však boli skôr slalomové. Jazdu pomedzi 25 bránok sprestrili aj dva skoky. V každom družstve sa predstavili dvaja lyžiari a dve lyžiarky. Súťaž prebiehala vyraďovacím systémom od osemfinále až po finále, v každom vzájomnom dueli proti sebe nastúpila dvojica pretekárov, respektíve dvojica pretekárok. Rozdeľovali sa zakaždým štyri body, v prípade nerozhodného stavu 2:2 rozhodol o postupe nižší súčet dvoch najrýchlejších tímových časov (lyžiara a lyžiarky). Nasadenie družstiev kopírovalo pozície v rebríčku FIS.

Nečakane rýchlo sa so súťažou rozlúčil nemecký tím s Viktoriou Rebensburgovou a Felixom Neureutherom, keď už v osemfinále nestačil na Kanadu. V ďalšom kole sa porúčali Francúzi, ktorí v súboji so Švajčiarskom doplatili na to, že nechali odpočívať Tessu Worleyovú. Vo štvrťfinále vypadli aj domáci Američania s miestnou rodáčkou Mikaelou Shiffrinovou či Tedom Ligetym. Suverénne si počínali najvyššie nasadení Rakúšania, ktorí na ceste do finále postupne vyradili Argentínu (4:0), Nórsko (3:1) i Švajčiarsko (3:1).

Príjemným prekvapením súťaže boli Kanaďania, ktorí vo štvrťfinále aj semifinále pri rovnosti bodov postúpili vďaka lepšiemu súčtu časov, pričom získali cenný skalp Švédov po zaváhaní Marie Pietiläovej-Holmnerovej. Tá si to čiastočne vynahradila v malom finále, v ktorom bodom prispela k triumfu severaniek nad Švajčiarkami 3:1. Vo finále najprv Kanaďanka Erin Mielzynská uspela v dueli s Evou-Mariou Bremovou, Rakúšania však nedopustili prekvapenie - Marcel Hirscher hladko zdolal Phila Browna, následne Michaela Kirchgasserová zvíťazila nad Candace Crawfordovú a zisk zlata spečatil Christoph Nösig, ktorý uspel v súboji s Trevorom Philpom.

Hirscher si tak po triumfe v alpskej kombinácii vyjazdil druhú zlatú medailu na prebiehajúcich MS. "Moje druhé preteky, druhé zlato - zatiaľ všetko 'klape' na jednotku. Je skvelé, keď môžete spoločne bojovať za Rakúsko," uviedol pre agentúru APA Hirscher, ktorý môže ešte svoju medailovú zbierku obohatiť v obrovskom slalome a slalome.

"Bolo to napínavé finále, brutálny tesný, ale geniálny súboj. Christoph ukázal, že vie ustáť tlak, udržať si nervy a pridať plyn, keď to treba," doplnil líder priebežného poradia Svetového pohára. "Vo finále som mala na začiatku problém trafiť sa do správnej línie. Som rada, že sme to dokázali, bol to tesný duel. Je krásne tešiť sa spoločne s ostatnými z tohto úspechu," vyznala sa Kirchgasserová. Slovensko nemalo v tímovej súťaži zastúpenie.

Výsledky - súťaž družstiev:

konečné poradie:

1. Rakúsko (Eva-Maria Bremová, Michaela Kirchgasserová, Marcel Hirscher, Christoph Nösig),

2. Kanada (Candace Crawfordová, Erin Mielzynská, Marie-Pier Prefontaineová, Phil Brown, Trevor Philp),

3. Švédsko (Maria Pietiläová-Holmnerová, Anna Swennová-Larssonová, Mattias Hargin, Andre Myhrer),

4. Švajčiarsko (Michelle Gisinová, Wendy Holdenerová, Gino Caviezel, Justin Murisier),

5. Francúzsko, Taliansko, Nórsko a USA,

9. Argentína, Nemecko, Fínsko, Veľká Británia, Chorvátsko, Rusko, Slovinsko a Česko

osemfinále: Rakúsko - Argentína 4:0, Nórsko - Slovinsko 3:1, Francúzsko - Rusko 3:1, Švajčiarsko - Chorvátsko 2:2 /Švajčiari postúpili na základe lepšieho súčtu časov/, USA - Fínsko 3:1, Švédsko - Česko 4:1 /Maria Pietilä-Holmnerová a Šárka Strachová dosiahli v prvom dueli navlas rovnaké časy/, Nemecko - Kanada 2:2 /postúpila Kanada/, Taliansko - Veľká Británia 3:1

štvrťfinále: Rakúsko - Nórsko 3:1, Francúzsko - Švajčiarsko 1:3, USA - Švédsko 1:3, Kanada - Taliansko 3:1

semifinále: Rakúsko - Švajčiarsko 3:1, Švédsko - Kanada 2:2 /postúpila Kanada/

malé finále: Švajčiarsko - Švédsko 1:3

finále: Rakúsko - Kanada 3:1 (Bremová - Mielzynská 0:1, Hirscher - Brown 1:0, Kirchgasserová - Crawfordová 1:0, Nösig - Philp 1:0)