Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. decembra 2005

Tlačenica v obchodoch láka zlodejov



Každoročne sa vreckári dostanú pod kožu alebo aspoň pod kabát mnohým z nás. Obchodné domy sú plné ľudí, a práve obyčajná trma-vrma je pre vreckárov ideálne pole pôsobnosti.



Zdieľať
Využijú tlačenicu, chvíľku nepozornosti a o mrzuté sviatky je postarané.

Marta Bujňáková, ktorá sa na polícii dlhodobo zaoberá prevenciou kriminality, dodáva informácie z policajných štatistík a zvodiek: „Peňaženky a kabelky kradnú najmä v  nákupných centrách. Zlodeji využívajú nepozornosť kupujúcich, ktorí si položia tašku do nákupného vozíka, a potom sa obrátia k regálom po tovar. Všimnú si aj nepozornosť občanov, ktorí si sadnú občerstviť sa a prehodia si bundu cez stoličku alebo dajú na vešiak aj s dokladmi či peňaženkou. Mali sme prípady, keď ukradli tašky doslova spred nosa ich majiteľov, ktorí si položili pri čakaní na spoj tašku k nohám.“
Pritom stačí dbať na niekoľko základných vecí.
Najlepšie je nenosiť veľa peňazí pri sebe. Vo všeobecnosti platí, že platobná karta, ktorá je chránená PIN kódom, sa dá len ťažko zneužiť. Podrobnosti si prečítate v rámčeku.
Peňaženka nepatrí do kabelky alebo ruksaku - treba ju mať v niektorom z vnútorných vrecák kabáta, najlepšie poistenú šnúrkou.
Vždy treba sledovať, čo sa deje okolo, nikdy však neupriamiť pozornosť na čosi veľmi zaujímavé. Šťavnatá manželská hádka môže byť iba špinavý trik skupiny zlodejov.
Múdre je vyhnúť sa tlačenici. V nej človek nemá kontrolu nad tým, čo sa deje v najbližšom okolí. Keď sa jej nedá vyhnúť (cestovanie v hromadnej doprave), treba aspoň stále kontrolovať, či sa niekto nesnaží kradnúť. Kto potrebuje mať pri sebe viac peňazí (v obchode nemajú platobný terminál), je lepšie nechať si v peňaženke drobné - na autobus alebo napríklad na posedenie pri káve. Veľké bankovky je dobré dať do málo používaného vrecka na zips. Aby zlodeji narobili čo najmenej škôd a nepríjemností, doklady je lepšie nenosiť v peňaženke.

Káva za 19-tisíc korún
PIN číslo netreba prezrádzať iným, nezapisovať ho na miesta v blízkosti karty a už vôbec ho nenosiť spolu s kartou v peňaženke
Najlepšie je byť prítomný pri každej platbe, ale aj výbere z bankomatu kartou (najmä v nákupných centrách) a dbať na to, aby zadávanie PIN nesledoval niekto iný.
Pri strate, krádeži karty alebo podozrení zo zneužitia treba čo najskôr zavolať na telefónne číslo 02/6828 5777 a kartu zablokovať. Stratu je dobré nahlásiť na polícii.
Aby sa majiteľ dozvedel o zneužití karty a mohol konať, je múdre zabezpečiť si službu zasielania sms správy pri realizácii každej transakcie platobnou kartou, prípadne si poistiť jej zneužitie.
Najrizikovejšie sú karty, pri ktorých sa nepoužíva PIN, ale podpis. M. Bujňáková to len potvrdzuje: „Mali sme prípad, že zlodej, kým si majiteľ vypil kávu a zbadal, že nemá peňaženku, stihol s kreditnou kartou nakúpiť a minúť takmer 19-tisíc. Sfalšoval totiž podpisový vzor.“

Vojtech Hollan


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zvýhodnia zatepľovanie
<< predchádzajúci článok
V skratke