Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. septembra 2009

TOKAJ: Deň otvorených tokajských pivníc prilákal šesťtisíc ľudí



Čerhov vítal kultúrnym programom návštevníkov tokajských pivníc. Prvý raz pivničky otvorili aj malovýrobcovia z Veľkej Tŕne.



Zdieľať
Jubilejný piaty ročník Dňa otvorených tokajských pivníc prilákal v sobotu do tejto unikátnej vinárskej oblasti podľa odhadov okolo šesťtisíc návštevníkov. Na ich návštevu boli pripravení nielen veľkopestovatelia a veľkovýrobcovia tokajského zlatistého moku, ale aj malí pestovatelia a výrobcovia vína, ktorí otvorili svoje pivničky a umožnili ochutnať návštevníkom vína, ktoré bežne v obchodnej sieti nenájdu. Mnohí z nich zavítali aj na festival Tokajské vinobranie v obci Čerhov, kde bol pripravený kultúrny program.

Ako pre agentúru SITA uviedol starosta Veľkej Tŕne Martin Puzder, v tomto roku sa obec v spolupráci so Združením pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska pripojili k veľkovýrobcom a otvorili aj portály ôsmich malých pivníc. „Rozhodli sme sa na poslednú chvíľu, takže to považujeme za taký ročník mínus jeden. Na budúci rok budeme venovať príprave, organizácii a propagácii celého podujatia viac pozornosti,“ povedal starosta Puzder.

Tokajských vinárov teší mimoriadne priaznivý rok s bohatou úrodou kvalitného hrozna. Najmä niektorých malopestovateľov však trápi, čo urobia s úrodou. „Až po 15. októbri bude jasné kto, aké množstvá a za aké ceny bude hrozno vykupovať, no robí nám to starosti. Úroda sa ukazuje bohatá a kvalitná a len máloktorí malovýrobcovia budú mať dostatok sudov a priestoru na spracovanie úrody. Čakáme s akou ponukou prídu veľkovýrobcovia,“ uviedla prezidentka Združenia pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska Magda Haburová.

Podľa prezidentky Haburovej je vo Veľkej Tŕni až 33 vstupných portálov, pričom každý má minimálne päť odbočiek a množstvo pivníc, v Malej Tŕni je desať portálov, no odbočiek je podstatne viac. Tokajské rodiace vinohrady sa rozkladajú na ploche vyše tristo hektárov. „Ťažko povedať koľko presne pivníc a ich vlastníkov je, lebo tufové podloženie je prevŕtané ako ementálsky syr a chodby merajú niekoľko metrov, niektoré však možno merať aj na kilometre,“ povedal Haburová. Doložila, že prvé tufové pivnice začali miestni obyvatelia kopať ako útočiská počas tatárskych a tureckých vpádov, pričom najstaršie majú takmer päťsto rokov. Až neskôr sa pivnice začali využívať na uskladňovanie tokajského vína.

Jubilejný ročník ukázal, že návšteva tokajských pivníc počas dňa otvorených dverí získala už dobré renomé a patrí k vyhľadávaným turistickým atrakciám. Medzi návštevníkmi boli Angličania, Škóti, Francúzi, množstvo Čechov a Moravanov a predovšetkým našincov zo všetkých kútov

„Pozval nás sem priateľ. A je to nádherný, jedinečný zážitok. Niečo podobné robíme aj Morave, ale tu mi to pripadá také spontánnejšie, menej štylizované,“ prezradila členka skupiny Moravanov z Valašska.
Mnohí návštevníci zavítali najprv k renomovaným veľkým výrobcom ako Ostrožovič, Macik Winery, Tokaj & Co., Chateau Viničky a ďalším, kde mohli degustovať nielen klasické tokajské samorodé a viacputňové vína, ale aj úplné novinky, s ktorými prichádzajú na trh. Zahanbiť sa však nedali ani malopestovatelia, ktorí ponúkli aj z tých najväčších pokladov svojich pivníc. Veľa návštevníkov čakalo na vstup do pivnice známeho a skúseného odborníka vinára Jozefa Vdovjaka, podľa starostu Puzdera k známym a starým gazdovským vinárskym rodinám patria aj Mikuláš Ondo, František Dóczy, Gazdagovci, Mazúrovci, Horníkovci, ale spomenúť by mohol desiatky ďalších vinárov.  

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hlavné banky v EÚ by mali vykázať úverové straty 400 mld. eur
<< predchádzajúci článok
Španielsko zvýši dane, zruší daňové úľavy