Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. decembra 2010

Tomanová a Brocka vidia inak budúcnosť dôchodkového systému



Exministerka práce a poslankyňa za Smer-SD Viera Tomanová pripúšťa, že dôchodkový systém je dnes zdeformovaný, ale nie zmenami, ktoré sa urobili za Ficovej ...



Zdieľať
viera tomanova Viera TomanováFoto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) - Exministerka práce a poslankyňa za Smer-SD Viera Tomanová pripúšťa, že dôchodkový systém je dnes zdeformovaný, ale nie zmenami, ktoré sa urobili za Ficovej vlády v 2. dôchodkovom pilieri. "Je, ale nie zmenami, ktoré sme urobili my," vyhlásila v relácii STV O päť minút dvanásť Tomanová a dodala, že oni robili zmeny, ktoré "boli v prospech občanov". Podľa nej išlo napríklad o zmeny v oblasti invalidných dôchodkov, príspevkov pre účastníkov národno-oslobodzovacích bojov, vdovy, alebo politických väzňov. Odmietla, že by systém zdeformovali zmeny, ktoré sa v minulosti robili v 2. pilieri. "Druhý pilier nie je alfou - omegou, vždy budem zastávať názor, že je potrebné, aby sa riziko rozložilo. Ale trendom v EÚ je, že musí byť silný prvý pilier, pretože základ hmotného zabezpečenia spočíva práve v tom prvom pilieri," povedala Tomanová. Čuduje sa najmä KDH, že súhlasilo podľa nej s "obchodom", pri ktorom "sprivatizovali starobu" v roku 2004. Podľa Tomanovej dôchodkové systémy s druhým pilierom v zahraničí nie sú úspešné.


Poslanec KDH Július Brocka použil príklad, že "päť detí ľahšie uživí svojich dvoch rodičov na dôchodku, ak by sa o nich mali postarať, ako jedno dieťa, ak by sa malo postarať o svojich dvoch rodičov". Toto je podľa poslanca princíp priebežného piliera, teda pracujúci ľudia doň prispievajú a z neho sa vyplácajú dôchodky. Treba však hľadieť aj na súčasné riziká. "Dôchodkový systém sa mení v celej Európe, aj v iných krajinách, aby práve riziká demografického vývoja aj trhu práce aj ekonomických cyklov boli rozložené," povedal Brocka, podľa ktorého práve z týchto dôvodov sú na Slovensku tri piliere dôchodkového systému. "Ten sporivý je v tom dôležitý, že ak jednoducho nebude detí, ak nebude mať kto prispievať na dôchodky rodičom, tak si musia ľudia sporiť sami na svoje vlastné dôchodky," vysvetľoval.

Tomanová označila Brockove slová za klamstvo a zavádzanie. "Jediným riešením dôchodkového systému je plná zamestnanosť, vyššie mzdy, vrátane minimálnej - máte vyššie odvody a veľmi dobrá prorodinná politika" myslí si exministerka, podľa ktorej do nej patrí bytová, zdravotná politika a podobne. Podľa nej už dnes neplatí ani porovnanie so spomínanými piatimi deťmi, ktoré by "chovali" jedného alebo dvoch rodičov. "Ak to bude špičkový technik, ktorý vie vymyslieť, tak ďaleko jednoduchšie a s oveľa väčším príjmom zabezpečí dvoch rodičov ako päť detí, ktoré budú pracovať za minimálnu mzdu - nezabezpečia ich ničím," tvrdí Tomanová. Myslí si , že pomer odvodov do 1. a 2. dôchodkového piliera nie je dobre nastavený a treba ho na prechodnú dobu zmeniť. "Okamžite znížiť percento odvodov do druhého piliera," vyhlásila a za ďalšiu možnosť označila vstup do aktuálnej dôchodkovej hodnoty vo vzťahu k demografickému vývoju.

Brocka upozornil, že o 15 rokov bude o 40 percent dôchodcov viac ako teraz a o 9 percent menej tých, čo prispievajú na dôchodky. "To znamená, rádovo o polovicu zdrojov na dôchodky v priebežnom systéme bude menej," vyhlásil. Okrem toho je celý svet v dlhovej kríze. "Toto nemá perspektívu, jednoducho musíme sporiť, musíme sa správať zodpovedne," konštatoval Brocka.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Päť krajín EÚ navrhuje zmrazenie jej rozpočtu do roku 2020
<< predchádzajúci článok
Matica Slovenská požiadala o policajnú ochranu