Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. septembra 2010

TOMANOVÁ: Mihál nech prestane naháňať čarodejniceBývalá šéfka rezortu práce a sociálnych vecí Viera Tomanová žiada súčasné vedenie ministerstva práce, aby prestalo naháňať ...Zdieľať
tomanova Viera Tomanová

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 7. septembra  - Bývalá šéfka rezortu práce a sociálnych vecí Viera Tomanová žiada súčasné vedenie ministerstva práce, aby prestalo naháňať vymyslené čarodejnice a minister Jozef Mihál skončil účelovo zavádzať verejnosť. Poslankyňa Tomanová tak reagovala na tlačovú besedu ministerstva práce a sociálnych vecí o tom, že exministerka práce Viera Tomanová a bývalá štátna tajomníčka rezortu Emília Kršíková si privyrábali na národnom projekte Centra sociálneho dialógu. Bývalá ministerka práce mala zarobiť formou príkazných zmlúv uzatvorených s Centrom vzdelávania 59,4 tis. eur, pričom odmena za hodinu práce bola na úrovni 37,5 eura. „Odmena za moje pôsobenie v projekte bola stanovená na tej istej úrovni, ako je honorovaná práca iných garantov projektových aktivít a bude vyplatená len na základe konkrétne odvedenej práce,“ uviedla Tomanová.

Ako pokračovala exministerka, súčasný minister práce Jozef Mihál môže zmluvu s ktorýmkoľvek spolupracovníkom v projekte rozviazať, môže rozhodnúť, že odvedená práca nie je dostatočná a odmena nebude vyplatená. "Vyzývam pána Mihála, že ak je presvedčený, že moja odbornosť či osoba projektu sociálne dialógu v ničom neprospeje, aby v mene rezortu od zmluvy odstúpil a ja budem tento krok plne akceptovať," povedala poslankyňa Tomanová.

Projekt sociálneho dialógu s celým odborným zázemím podľa bývalej ministerky vznikal dva a pol roka a bol výsledkom dohody medzi sociálnymi partnermi. „Moja osoba figuruje v projekte ako expert, ktorý pôsobí v sociálnej oblasti takmer 40 rokov a taký istý čas sa odborne podieľam na formovaní sociálnej, pracovnej legislatívy,“ zdôvodnila Tomanová.

Exministerka práce Viera Tomanová a bývalá štátna tajomníčka rezortu Emília Kršíková si privyrábali na národnom projekte Centra sociálneho dialógu. Na tlačovej besede to uviedla štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová. Bývalá ministerka práce tak mala zarobiť formou príkazných zmlúv uzatvorených s Centrom vzdelávania 59,4 tis. eur, pričom odmena za hodinu práce bola na úrovni 37,5 eura. Centru vzdelávania, ktoré patrí pod ministerstvo práce a sociálnych vecí, v tom čase šéfoval bývalý riaditeľ Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek.

Bývalá štátna tajomníčka rezortu Emília Kršíková si mala na projektoch, ktoré sa financujú z eurofondov, privyrobiť 77,2 tis. eur. Ako uviedla súčasná štátna tajomníčka rezortu práce a sociálnych vecí Lucia Nicholsonová, podľa názoru dvoch právnikov obe bývalé predstaviteľky rezortu konali v rozpore s Ústavou SR, ako aj v rozpore s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
"Prišlo mi zle, keď som videl, koľko ľudí a akým spôsobom je napojených na eurofondy," povedal minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Príkaznými zmluvami sa podľa neho obchádzal Zákonník práce a vyhýbalo sa aj plateniu odvodov. Okrem Tomanovej Kršíkovej ide podľa neho aj o ľudí, ktorí v rámci tripartity reprezentujú zamestnávateľov a odborárov. Celkovo sa na projekt Centra sociálneho dialógu podľa ministra vyčlenilo okolo 9 až 10 mil. eur. "Len z hľadiska morálneho je projekt nezmyselný," dodal.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radičová je presvedčená, že poslanci sa dohodnú
<< predchádzajúci článok
SR čelí kvôli Grécku v Bruseli rastúcej kritike

TOMANOVÁ: Mihál nech prestane naháňať čarodejnice - diskusné fórum čitateľov

Prezradila sa...7.9. 15:19:28
bez komentára7.9. 17:01:59