Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. decembra 2009

Tomanová nevidí dôvod na vrátenie peňazí EÚ



Ministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD) nevidí dôvod, prečo by malo Slovensko vracať peniaze Európskej únii v súvislosti so sociálnymi podnikmi. Vyhlásila to v relácii Slovenského rozhlasu ...



Zdieľať
BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) - Ministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD) nevidí dôvod, prečo by malo Slovensko vracať peniaze Európskej únii v súvislosti so sociálnymi podnikmi. Vyhlásila to v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. O hrozbe, že si Brusel bude pýtať späť preddavky, resp. nepreplatí pomoc na vybudovanie sociálnych podnikov, prednedávnom upozornil Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). Vyslovil podozrenie, že sedem s ôsmich pilotných projektov sociálnych podnikov, financovaných z Európskeho sociálneho fondu, na trhu konkuruje iným firmám, ktoré pomoc nedostali. To je podľa SGI pomoc poskytnutá v rozpore s európskou legislatívou. "Hovoríme, o regióne, kde zamestnanosť je v štátnej správe, samospráve, v miestnej samospráve a zdravotníctve, čiže tam neexistuje reálne žiadny regionálny trh, " argumentovala Tomanová. Sociálne podniky sú v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.


Podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej skutočnosť, že na Slovensko prichádza kontrola Európskej komisie preveriť sociálne podniky indikuje, "že v tom priebehu sa jej nepozdávajú isté procedúry". Závery auditu Radičová nechce predbiehať, podľa nej treba ponechať na kontrolu EK rozhodnutie, či Slovensko bude nejaké peniaze vracať. Zaráža ju však výška sumy, ktorá bola investovaná na pracovné miesta v ôsmich pilotných sociálnych podnikoch. Radičová vydelila peniaze plánované na sociálne podniky počtom plánovaných vytvorených miest a vyšlo jej 12 500 € na jedno vytvorené pracovné miesto. "Za tieto peniaze mohlo byť vytvorených množstvo pracovných miest inými nástrojmi, " vyhlásila Radičová a ako príklad efektívnejšieho nástroja uviedla príspevok na samozamestnanie. Radičová sa pýta, či si v daných regiónoch s vysokou nezamestnanosťou v tomto čase možno dovoliť taký luxus. "Pripodobním, to je ako keď zo 130 tisíc nových nezamestnaných pozvete rádovo stovku na obed do najluxusnejšej reštaurácie, ale tí ostatní nedostanú ani smietku, " povedala Radičová. Tomanová protiargumentovala, že náklady na jedno pracovné miesto sú v priemere len 2 973 € a nie také vysoké sumy, ako podľa nej uvádzali opoziční poslanci po poslaneckom prieskume.

Radičová pripustila, že ak niektorý sociálny podnik predáva napríklad v Českej republike štiepku, tak to indikuje nedovolenú štátnu pomoc. "Pre EK nie je naozaj podstatná právna forma inštitúcie, ale účel, ktorý robí, " povedala Radičová a dodala, že pokiaľ naozaj podniká, vstupuje na trh, tak tie podmienky vstupu na trh musia byť rovnaké. Ministerka Tomanová v relácii tvrdila, že nevie o tom, že by niektoré výrobky sociálne podniky predávali do zahraničia. Kontrolu EK, ktorá bude v dvoch vybraných sociálnych podnikoch, považuje ministerka za bežný systémový audit, zameraný na nadstavenie podmienok pre nové obdobie. Tomanová bude veľmi tvrdo bojovať aj s EK za sociálne podniky, podľa jej slov ju chce podporiť aj rakúsky rezortný kolega, kde majú sociálne podniky rovnako nadstavené. Tomanová je presvedčená, že štát musí podávať pomocnú ruku dlhodobo nezamestnaným, ktorí dostávajú šancu v sociálnych podnikoch. Keďže vznikli ako neziskové organizácie, Tomanová poukázala na zákonnú podmienku, že nemôžu žiadne poskytnuté zdroje použiť vo svoj prospech, len na verejnoprospešnú činnosť. "Nezisková organizácia - zákon umožňuje vykonávať aj podnikateľskú činnosť, ale musí prevažovať hlavná činnosť. A tú podnikateľskú činnosť, ktorú vykonáva, musí použiť v prospech hlavnej činnosti, " uviedla Tomanová.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
DZURINDA: Pravicu v utorok čaká rokovanie
<< predchádzajúci článok
Prešovský župan zloží sľub tesne pred Vianocami