Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

21. júla 2009

Tomáš Hulík uvedie budúci rok svoju novinku Návrat rysov



Nový film fotografa a dokumentaristu Tomáša Hulíka Návrat rysov sa do televízie dostane na jeseň budúceho roku. Časozberný dokument zachytáva projekt návratu dvoch rysích mláďat do voľnej prírody. ...



Zdieľať
BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - Nový film fotografa a dokumentaristu Tomáša Hulíka Návrat rysov sa do televízie dostane na jeseň budúceho roku. Časozberný dokument zachytáva projekt návratu dvoch rysích mláďat do voľnej prírody. Takmer hodinový film s alternatívnymi názvami Rysí rodičia a Miloš a rysy odvysielajú nielen v Slovenskej televízii, ale aj na rakúskej stanici ORF. Záujem prejavila aj Česká televízia a potom sa na rad dostane i zvyšok Európy. Ako sa vyjadril Hulík, "neskromne - budeme mať čo ukázať". Okrem filmu pripravuje i knihu a putovnú výstavu. Knižná publikácia bude určená pre širokú verejnosť a bude obohatená o fotografie. Snímok "máme možno už 20-tisíc, takže bude z čoho vyberať," vyjadril sa Hulík. Dodal, že cez tento projekt chce "tak trošičku vrátiť ľudí do prírody". To, že ľudia chodia do prírody bez toho, aby o nej niečo vedeli a sú "omnoho prirodzenejší v nejakých nákupných centrách," ho hnevá a znervózňuje. Pre rysa ostrovida sa rozhodol preto, že toto zviera je "veľmi dobré komunikačné médium". Na druhej strane, išlo o prirodzené vyústenie udalostí.


Na začiatku bol nález dvoch malých, iba troj až štvortýždňových rysých sirôt v lese. Ich ďalší osud však bol smutný. Podľa zákona museli ísť do karantény do zoo, kde jedno zahynulo. Zdravotný stav druhého mláďaťa nedovolil jeho vypustenie do voľnej prírody. Preto sa autori projektu namiesto nich rozhodli zobrať zo zoologickej záhrady v Ostrave dve rysíčatá, ktoré sa narodili v máji 2008. Pôvodný plán bol nakrúcať rysy v lese. Plány im zmenila firma, ktorá nedodala telemetrické obojky. Ústredným príbehom sa tak stala výchova a vzťah Miloša Majdu a rysích súrodencov v prírode Národného parku Veľká Fatra. Autori filmu chcú vo filme tiež prezentovať prácu strážcu v parku, vrátane monitoringu orlov skalných, krikľavých, sokolov sťahovavých a sov a stopovania veľkých šeliem ako rys, vlk či medveď. Keďže filmový štáb má čas ešte do mája až júna budúceho roku, keď sa plánujú premiestniť do strižne, Hulík dúfa, že "ich ešte párkrát stretneme a budeme môcť ukázať, presne čo robia zvieratá v prírode".

Náhradnými rodičmi sa stal Miloš Majda a jeho manželka Erika, ktorí už jedného rysa, Mikiho, vychovali a úspešne vypustili do voľnej prírody. Ako povedal, starostlivosť o ne bola drina. Mláďatá spočiatku žili s rodinou v byte, no potom, čo z neho podľa Hulíkových slov urobili kôlničku na drevo, sa presťahovali na horskú chatu do prírodnej divočiny Národného parku Veľká Fatra. Pri výchove sa riadili pravidlom "pokus - omyl", navyše mohli čerpať z predchádzajúcich skúseností. Na rozdiel od Mikiho, o ktorého sa starali v rámci projektu ako o jediné zviera, nebola ale rysia dvojica naviazaná na ľudí, ale jeden na druhého. Miloš Majda sa aj napriek tomu musel stať plnohodnotnou "rysou matkou". Mláďatá učil, pričom mu pomáhali divo žijúce rysy v okolí, s ktorými mláďatá chodili žrať nimi strhnutú zver a pozorovať ich techniky lovu. Po roku už zvieratá dospeli a v súčasnosti sa voľne sa pohybujú po lese. Ich "ľudská rodina" ich však neustále monitoruje. Neskôr budú ich pohyb, ale aj život ďalších dvoch divých rysov, sledovať pomocou telemetrických obojkov, čo je ústredným zmyslom vedeckej časti projektu. Tejto časti sa obáva Majda. Podľa neho, okrem ľudí - konkrétne ich áut a pytliakov - stoja tieto mačkovité šelmy ešte pred jedným nebezpečenstvom. V minulosti sa novovysadené stromy ohrádzali plotom z oceľového drôtu, ktorý je v súčasnosti už skrytý v poraste a vidieť ho veľmi zle. Ak sa zviera zachytí obojkom o plot, môže sa

Na filme sa podieľa aj oceňovaný slovenský režisér Pavol Barabáš. Okrem toho, že bude autorskému tímu radiť pri strihaní snímky, prispieva aj na blog webovej stránky projektu www.navratrysov.sk. Odborným spolupracovníkom je expert na rysov zoológ Jihlavskej zoo Aleš Toman. Po ich úspešnej spolupráci sa o hudbu postará Martin “Maok“ Tesák.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kia začala sériovú výrobu novej verzie automobilu Kia cee‘d
<< predchádzajúci článok
Trutnovský festival ponúka zraneným z Pohody rekonvalescenciu