Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. februára 2007

Tony Blair odmieta výzvy na svoje odstúpenie



Britský premiér Tony Blair odmietol v piatok ponúknuť svoju rezignáciu v súvislosti s vyšetrovaním korupčného škandálu, v ktorom figurujú jeho blízki spolupracovníci. V rozhovore pre britskú ...



Zdieľať

LONDÝN 2. februára (WEBNOVINY) - Britský premiér Tony Blair odmietol v piatok ponúknuť svoju rezignáciu v súvislosti s vyšetrovaním korupčného škandálu, v ktorom figurujú jeho blízki spolupracovníci. V rozhovore pre britskú vysielaciu spoločnosť BBC Blair uviedol, že policajné vyšetrovanie ho pri výkone práce "nerozptyľuje". V dnešnom rozhovore zopakoval, že pred sľúbenou septembrovou rezignáciou plánuje pokračovať v zdravotníckej a iných reformách. Blair uviedol, že rozumie "posadnutosti" médií vyšetrovaním, zároveň odmietol pristúpiť na výzvy opozície na svoje odstúpenie.

Líder hlavnej opozičnej Konzervatívnej strany David Cameron vo štvrtok zopakoval, že autorita Tonyho Blaira sa rúca, pričom skutočnosť, že vyšetrovatelia ho vypočúvali už druhýkrát, znamená, že by mal "čoskoro odstúpiť". V decembri 2006 sa Blair stal prvým úradujúcim britským premiérom, ktorého vyšetrovala polícia. Minulý týždeň ho polícia vypočúvala druhýkrát, ale "skôr ako svedka, než podozrivého", zdôraznil Blairov úrad.

V utorok zatkli už druhýkrát britského blízkovýchodného vyslanca a pokladníka Labouristickej strany lorda Michaela Levyho. V rámci vyšetrovania pred dvoma týždňami zatkli ďalšieho blízkeho Blairovho spolupracovníka - riaditeľku jeho úradu pre vzťahy s vládou Ruth Turnerovú. Levyho zatkli na základe podozrenia z konšpirácie, že sa snažil ovplyvniť rozhodnutie súdu pred svojim prepustením na kauciu. Turnerovú zadržali na základe podozrenia, že porušila Zákon o čestných tituloch (Ochrana proti zneužitiu právomocí) z roku 1925 a ovplyvňovala súdne konanie.

Vyšetrovanie v prípade "úplatky za tituly" bolo otvorené v marci 2006 a jeho cieľom je prešetriť podozrenie, či Labouristická strana a iné strany nelegálne ponúkali kreslá v hornej komore parlamentu (House of Lords) výmenou za finančnú podporu. Zákon z roku 1925 zakazuje udeľovať vyznamenia a tituly za finančné dary politickým stranám.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dzurinda prirovnal vládu k boľševikom z roku 1948
<< predchádzajúci článok
Rozprava o dôchodkovom sporení sa skončila