Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. septembra 2016

Topmanažéri zarobia na Slovensku 4,5-krát viac ako pomocní pracovníci



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 13. septembra (TASR) - Na Slovensku stále prevládajú regionálne rozdiely v platoch. Platí, že viac zarobia ľudia pracujúci v Bratislave ako v Prešove. Topmanažéri pritom zarobia 4,5-krát viac ako pomocní pracovníci.


"Stredná hodnota platu na Slovensku je najvyššia v Bratislavskom kraji a najnižšia je v Prešovskom kraji. Rozdiely sú pomerne veľké. V Bratislavskom kraji sa zarába nad 1200 eur, to je mediánová hodnota, čiže polovica ľudí zarába viac ako táto hodnota, kým v Prešovskom kraji sú ľudia s platom 800 eur. Treba naozaj povedať, že viac ako polovica ľudí v tomto kraji zarába menej ako je 800 eur," vyčíslil na dnešnej konferencii Hospodárskych novín manažér Platy.sk Miroslav Dravecký. To podľa jeho slov však neznamená, že život v Prešovskom kraji je horší. "Náklady na život sú v Bratislave iné ako v Prešove, hlavne čo sa týka bývania," podotkol Dravecký.

V porovnaní s rokom 2010 sa poradie krajov z hľadiska porovnania zárobkov nezmenilo. "Najvyššie platy sú v Bratislavskom kraji, najnižšie sú v Prešovskom. Z hľadiska porovnania celého Slovenska, stále platí aj v tomto roku aj pred tými približne šiestimi rokmi, že žiadny z krajov nepresahuje celonárodnú hodnotu mediánu. Stále Bratislava vyskakuje výrazne viac oproti iným krajom," priblížil Dravecký.

Momentálne podľa jeho slov plat Prešovčana predstavuje 64 % toho, čo zarába Bratislavčan. "V roku 2010 to bolo 62 %. Takže sa trošku regionálne rozdiely zlepšili, ale nie je to nič dramatické," myslí si Dravecký s tým, že táto situácia nie je špecifická len pre Slovensko. "V každej krajine sú platy v ekonomicky silných regiónoch najmä okolo hlavných miest výrazne vyššie ako v ostatných odľahlejších regiónoch," objasnil Dravecký.

Portál Platy.sk sa pozrel aj na to, aké sú na Slovensku rozdiely medzi vrcholovými manažérmi, kam patrí napríklad riaditeľ kvality či generálny riaditeľ a pomocnými pracovníkmi. V súčasnosti topmanažéri na Slovensku zarábajú 4,5-krát viac ako robotníci. "V roku 2010 zarábali 4,7-krát viac, teda nepatrne viac. Sú tlaky odborových organizácií aj v zahraničí, aby rozdiely neboli také obrovské, preto by sa mali manažérske platy zverejňovať. Aspoň v istých typoch spoločností, napríklad tie, ktoré sú na burze," priblížil Dravecký.

Podobná situácia je aj v okolitých krajinách. "V Českej republike je to 5,1-násobok, v Maďarsku o niečo menej, ale viac ako na Slovensku, prekvapivo v Chorvátsku je to 3,6-násobok a najrovnostárskejší sú Fíni, kde je to 2,6-násobok. Z toho vyplýva, že Slovenská republika je naozaj v regióne V4 taký štandard a sú krajiny, kde sú rozdiely ďaleko vyššie a sú krajiny, kde je to menej," dodal Dravecký.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dalajláma vyzval na dialóg s IS: Náboženstvo neospravedlňuje zabíjanie
<< predchádzajúci článok
Steinmeier pochybuje, že EÚ uzavrie dohodu s USA ešte za Obamu