Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

30. novembra 2011

Tradičná viedenská špecialita alebo nie je párok ako párok



Párky sú neodmysliteľnou súčasťou Viedne. Nájdete ich v ponuke kaviarní, stánkov tzv. Würstelstand, ale aj lepších reštaurácií. Párok prišiel do Viedne z Nemecka spoločne s majstrom-mäsiarom ...



Zdieľať
typicka viedenska specialita parky BRATISLAVA 30. novembra (WBN/PR) - Párky sú neodmysliteľnou súčasťou Viedne. Nájdete ich v ponuke kaviarní, stánkov tzv. Würstelstand, ale aj lepších reštaurácií. Párok prišiel do Viedne z Nemecka spoločne s majstrom-mäsiarom Johannom Georgom Lahnerom z Frankfurtu pred 200 rokmi. Ďalšie párkové špeciality ako tzv. Käsekrainer, Waldviertler a iné odštartovali svoju „kariéru“ až v stánkoch. Käsekrainer je údenina prešpikovaná syrom a Waldviertler zas korerená špecialita, ktorá sa udí na bukovom dreve. Klasickým viedenským párkom je tzv. Burenwurst. Klasickým viedenským stánkovým párkom je chrumkavá delikatesa dlhého tvaru, Sacherove párky tzv. Sacherwürstel. Tieto párky sú opticky rozoznateľné, chuťovo i farebne charakteristické. Debrecínskemu dáva typickú farbu maďarská paprika, korenený Waldviertler je tmavý. Líši sa tvarom, dĺžkou, ale aj spôsobom prípravy. Jedny párky sa grilujú, iné sa naparujú, ďalšie sa varia vo vode alebo v polievkovom bujóne. Aj ich podávanie má svoje dané pravidlá – nesmie sa zabudnúť na kombináciu so správnym druhom horčice a ďalších príloh.
A ako to je s viedenským, teda frankfurtským párkom? To sú vôbec najznámejšie párky. Kuriózne je, že vo Viedni sa nazývajú tieto párky frankfurtské a všade inde vo svete to sú párky viedenské.
Klasické Sacherove či debrecínske párky a ďalšie viedenské špeciality ochutnajú dnes, 30. novembra aj hostia, ktorých pozvala kancelária mesta Viedeň Compress v Bratislave do Café Tulip na viedenský večierok plný kulinárskych lahôdok.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BASF: Trvalá udržateľnosť a inovácie hnacím motorom rastu
<< predchádzajúci článok
V Nízkych Tatrách vyrúbali páchatelia stromy za 2,3 milióna