Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. marca 2020

Transparency predstavila desať zmien, ktoré by v budúcich voľbách zlepšili transparentnosť kampaní



Transparency International Slovakia (TIS) navrhuje desať zmien, ktoré by zlepšili transparentnosť volebných kampaní v budúcich voľbách. TIS o tom informovala na sociálnej sieti.



Zdieľať
Transparency predstavila desať zmien, ktoré by v budúcich voľbách zlepšili transparentnosť kampaní

TIS navrhuje napríklad obnovenie financovania prostredníctvom tretích strán či podrobnejšie vykazovanie nákladov na kampaň alebo zjednotenie moratórií.

Transparency navrhla desať zmien

Mimovládka predstavila desať riešení, ktoré by mali v budúcnosti pomôcť k transparentnejšej volebnej kampani a navrhuje napríklad obnovenie financovania kampane prostredníctvom tretích strán či podrobnejšie vykazovanie nákladov na kampaň.

TIS chce docieliť, aby politickým subjektom nestačilo uviesť len jednu platbu na transparentnom účte, napríklad pre marketingovú agentúru, ale aby bol nutné položkovito preukázať, na čo boli prostriedky využité.

TIS tiež navrhuje aby bola lehota na platenie výdavkov kampane do siedmich dní od jej vykonania a záväznú formu transparentného účtu, ktorá by vylúčila možnosť jeho upravovania počas konania kampane.

Návrhy poskytne novej vláde

K väčšej transparentnosti podľa nich tiež povedie, ak strany rozšíria záverečný účet výdavkov tak, aby boli informácie v záverečnej správe podrobnejšie a politické strany do Štátnej komisie nenominovali ľudí spriaznených s nimi.

Po zákaze darov zo zahraničia navrhujú aj zákaz pôžičiek zo zahraničia. V neposlednom rade TIS upozorňuje na zjednotenie alebo zrušenie moratórií, pretože súčasný model troch rozdielnych lehôt je podľa nich nevyhovujúci.

„Všetky naše postrehy a návrhy ponúkame novej vládnej moci. Veríme, že nimi bude mať chuť inšpirovať a v krátkej dobe sa postará sa o zlepšenie situácie,“ dodáva TIS.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ktorí sudcovia pôjdu do väzby? Rozhodne o tom Špecializovaný trestný súd
<< predchádzajúci článok
Pred 81 rokmi vznikol Slovenský štát, poslanci vyhoveli ultimatívnej požiadavke Hitlera