Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. októbra 2021

Trenčiansky kraj má podľa INEKO najlepšie finančné zdravie z vyšších územných celkovInštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zaradilZdieľať
tn_ts18475 676x374 31.10.2021 (Webnoviny.sk) - Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zaradil Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) na čelo rebríčka v hodnotení finančného zdravia vyšších územných celkov (VÚC).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Ako informoval Matej Plánek z tlačového oddelenia Úradu TSK, inštitút tak urobil po analýze finančnej stability krajov na základe údajov o hospodárení za rok 2020.

Nárast zadlženia


Inštitút INEKO upozornil, že pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila mieru zadlženosti jednotlivých VÚC.

„Župy v roku 2020 nenadviazali na prevažujúci trend z pokrízových rokov, keď sa im v rokoch 2012 až 2014 a 2016 až 2019 darilo medziročne znižovať svoju zadlženosť a zlepšovať aj vďaka tomu svoje finančné zdravie. Naopak, počas uplynulého roka došlo k významnému nárastu ich zadlženia, keď v priemere ich dlh narástol z 25,4 na 30,3 percenta ročných bežných príjmov," uviedol vo svojej analýze inštitút INEKO.

Dobre dopadol aj Nitriansky kraj


Práve Trenčianskemu samosprávnemu kraju sa ako jedinému z ôsmich vyšších územných celkov podarilo vlani znížiť celkový dlh, a to konkrétne o 0,4 percentného bodu.

Aj vďaka tomu získal TSK v hodnotení finančného zdravia skóre +5,07 a spoločne s Nitrianskym samosprávnym krajom ho INEKO hodnotí ako dvojicu žúp s výborným finančným zdravím.


Zdroj: Webnoviny.sk - Trenčiansky kraj má podľa INEKO najlepšie finančné zdravie z vyšších územných celkov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensko má podľa vlády dobre zvládnutú drogovú problematiku, od závislosti sa chce liečiť viac ľudí
<< predchádzajúci článok
Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie garančných dávok medziročne klesli

Trenčiansky kraj má podľa INEKO najlepšie finančné zdravie z vyšších územných celkov - diskusné fórum čitateľov