Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. augusta 2014

Tretia zbraňová amnestia má svoj význam, tvrdí Tibor Gašpar



Na snímke prezident Policajného zboru (PZ) SR Tibor Gašpar.



Zdieľať
Na snímke prezident Policajného zboru (PZ) SR Tibor Gašpar. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 5. augusta (TASR) - Policajný prezident SR Tibor Gašpar si myslí, že ohlasovaná, v poradí tretia zbraňová amnestia má svoj význam.


Avizoval ju vo štvrtok 31. júla podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Ďalšia amnestia by mohla začať platiť od prvého decembra, ak sa stihne celý legislatívny proces. Návrh je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

"Pri tejto zbraňovej amnestii urobíme aj vždy takú inventúru v tých zbraniach a možno trestná činnosť so zbraňou klesá, ale na druhej strane dnes mať zbraň môže si dovoliť už množstvo ľudí a keď chceme mať túto oblasť pod kontrolou tak si myslím, že je nevyhnutné robiť a prinášať do evidencií a do systému, ktorý povoľuje držať zbraň, moderné technológie. Napríklad informačný a balistický register, ktorý sa spomenul v súvislosti s touto amnestiou ja považujem za veľmi dobrý prostriedok a nástroj pre boj so zločinom, ktorý používa zbrane. Myslím si, že niet lepšie ako moderné technológie pre takéto evidencie a o tom, aby sme mali akýsi rodokmeň tej zbrane, ktorý je použiteľný pre porovnávanie, keď je zbraň použitá pri trestnom čine," povedal pre TASR policajný prezident Tibor Gašpar.



Na otázku, či má na to Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru SR, ktorý bude tisícky zbraní a kusov streliva odovzdaných v budúcej amnestii skúmať potrebné kapacity, pričom v súčasnosti má 18 pracovníkov Gašpar uviedol: "Pokiaľ by bola absencia ľudí alebo nejakej techniky, ktorá k tomu bude potrebná, tak je priestor aby sme to zabezpečili. Kriminalistický a expertízny ústav má svojho riaditeľa, má svoje pracoviská, má neustály kontakt s vedením policajného zboru. Vieme zabezpečiť, čo bude potrebné pre zvládnutie tejto amnestie."

Prvá zbraňová amnestia sa uskutočnila v rokoch 2005 a 2006 a trvala 12 mesiacov. Občania vtedy odovzdali 3463 zbraní. Počas druhého kola zbraňovej amnestie, ktorá sa skončila v júni 2010, občania odovzdali 4367 zbraní a 45.684 kusov streliva.

O väčšinu z odovzdaných zbraní v rámci amnestií mali záujem pôvodní majitelia, ktorí si ich nechávali zaevidovať alebo znehodnotiť a upraviť na zbrane expanzné alebo ich predali. Len malá časť z odovzdaných zbraní pripadla štátu. Napríklad v prvom kole prepadlo 259 zbraní a v druhom 372 zbraní. Najviac zbraní v rámci prvej aj druhej amnestie odovzdali občania v Bratislavskom kraji a to 665 a 867. Kaliňák sa domnieva, že počet odovzdaných zbraní v rámci všetkých troch amnestií by mohol dosiahnuť čísla 10.000.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Miliardár Buffett dá prácu stovkám Slovákov
<< predchádzajúci článok
Vyškolený personál bude pomáhať s výberom školských potrieb