Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

11. novembra 2010

Tretina Slovákov má nadváhuObčania Slovenska sa cítia byť vcelku zdraví. Dve tretiny občanov Slovenska (64,1 %) hodnotia svoje zdravie ako veľmi dobré či skôr dobré, ako skôr zlé alebo veľmi zlé ...Zdieľať
ludia Ilustračné foto SITA, APBRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Občania Slovenska sa cítia byť vcelku zdraví. Dve tretiny občanov Slovenska (64,1 %) hodnotia svoje zdravie ako veľmi dobré či skôr dobré, ako skôr zlé alebo veľmi zlé ho hodnotí niečo vyše desatina ľudí (12,2 %). Muži pritom svoj zdravotný stav hodnotia ako dobrý vo väčšej miere ako ženy. Vyplýva to z Európskeho zisťovania o zdraví, ktoré sa robilo v krajinách Európskej únie v minulom roku.


V prieskume sa zisťovali tiež dlhotrvajúce zdravotné problémy a chronické ochorenia, ktoré ľudí trápia. „Odhadujeme, že 57,1 percenta populácie má dlhotrvajúce zdravotné problémy,“ konštatuje sa v správe. Najrozšírenejším dlhotrvajúcim zdravotným problémom je vysoký krvný tlak u žien (27,6 %) i mužov (21,6 %). U žien nasledujú silné bolesti hlavy a alergie. U mužov sú na druhom mieste alergie a chronické bolesti chrbta. Zdravotné problémy obmedzujú pri bežných činnostiach vyše tretinu mužov a vyše 40 percent žien.

Obezitou na Slovensku trpí skoro 14 percent ľudí
Na Slovensku má tretina obyvateľov nadváhu, obéznych je skoro 14 percent ľudí. Prieskum sa zameral aj na environmentálne záťaže, ktoré zdravie najviac ovplyvňujú. Zber údajov prebiehal od 16. septembra do 31. októbra minulého roku, oslovených bolo 7 530 respondentov vo viac ako 250 obciach a mestách Slovenska. Informácie poskytlo 4 972 osôb starších ako 15 rokov. Ide o prvé štatistické hodnotenie tohto druhu na Slovensku, z tohto hľadiska považuje predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová výsledky prieskumu za veľmi cenné.Najviac sú ľudia vystavení nadmernému hluku. Niečo cez osem percent oslovených mužov i žien uviedlo, že sú veľmi vystavení hluku. Podobne je to i pri veľmi znečistenom ovzduší.

Ďalším faktorom, ktorý vplýva na zdravie, je fajčenie a pitie alkoholu
Denne fajčí takmer 27 percent mužov a 12,4 percenta žien. Príležitostne si cigaretu zapáli vyše desať percent mužov a takmer osem percent žien. Medzi mužmi je vyše 60 percent a ženami takmer 80 percent nefajčiarov. Pri pravidelnom pití vedú muži, denne si vypije osem percent mužov a necelé percento žien.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
BARROSO: EÚ je schopná Írsku pomôcť
<< predchádzajúci článok
Matka chcela predať svojho syna, aby mala na auto