Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. novembra 2011

Trhy v Európe, USA a Japonsku po správach z Talianska rástliEurópske akciové trhy v utorok posilnili vďaka očakávaniam, že Taliansko schváli kľúčové reformy, a tým zabráni ďalšiemu rozšíreniu dlhovej krízy v eurozóne. V Grécku sa zároveň hlavné ...Zdieľať
burza usa BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Európske akciové trhy v utorok posilnili vďaka očakávaniam, že Taliansko schváli kľúčové reformy, a tým zabráni ďalšiemu rozšíreniu dlhovej krízy v eurozóne. V Grécku sa zároveň hlavné politické strany priblížili k dohode o vytvorení vlády národnej jednoty s hlavnou úlohou presadiť závery októbrového summitu EÚ. Burzy podporili aj pozitívne kvartálne výsledky popredných spoločností ako Vodafone , Societe Generale alebo Intesa Sanpaolo. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,9 % na 983,80 bodu. Akcie talianskej banky Intesa SanPaolo posilnili o 3,5 % po tom, čo zverejnila výsledky, ktoré výrazne prekonali očakávania. Akcie francúzskej Societe Generale, ktorá znížila svoju expozíciu voči gréckemu dlhu o 60 %, poskočili o 7,3 %.


Akciové trhy v USA v utorok rástli druhý deň po sebe. Burza vymazala straty zo skoršej časti obchodovania po tom, čo taliansky premiér Berlusconi podľa medializovaných informácií vyhlásil, že odstúpi z funkcie, keď parlament schváli nové rozpočtové zákony. Rástli všetky sektory, pričom sa darilo najmä bankám. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,84 % na 12 170,18 bodu, širší Standard & Poor's 500 o 1,17 % na 1 275,92 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 1,20 % uzatvoril na 2 727,49 bodu.

Japonský akciový trh v stredu rástol, keď optimizmus, že očakávaná rezignácia talianskeho premiéra uvoľní cestu potrebným reformám, prevážil nad ďalšou eskaláciou škandálu, ktorý od októbra prenasleduje spoločnosť Olympus. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,2 % na 8 755,44 bodu, širší Topix si pripísal 1,5 % a uzatvoril na úrovni 747,40 bodu. Akcie Olympusu klesli o ďalších 20 % po tom, čo popredný výrobca fotoaparátov a zdravotníckej techniky po prvýkrát verejne priznal podozrivé transakcie, ktorými sa snažil maskovať straty z investícií do cenných papierov. Akcie spoločnosti Yamaha Motor Corp posilnili o 4,7 %, Elpida Memory o 4 % a výrobca elektroniky JVC Kenwood si pripísal 3,5 %.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mladíci, ktorí sa predbiehali, sú obvinení z usmrtenia
<< predchádzajúci článok
Grécky priemiér Papandréou by mal dnes rezignovať