Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júna 2010

Trianon: Socialisti sa k Fideszu nepridali



Voči Trianonskej zmluve, ktorá bola podpísaná presne pred 90 rokmi, nemajú výhrady len maďarské pravicové strany, ale aj socialisti. Podľa popredného poslanca Maďarskej socialistickej ...



Zdieľať
istvan hiller Foto: SITA/AP BUDAPEŠŤ 4. júna (WEBNOVINY) - Voči Trianonskej zmluve, ktorá bola podpísaná presne pred 90 rokmi, nemajú výhrady len maďarské pravicové strany, ale aj socialisti. Podľa popredného poslanca Maďarskej socialistickej strany (MSzP) Istvána Hillera "touto zmluvou víťazi nielenže nanútili svoju vôľu porazeným, ale ich aj ponížili a zašliapali do zeme".


Napriek tomuto názoru sa socialisti nezúčastnili na piatkovom spomienkovom zasadnutí maďarského parlamentu pri príležitosti výročia Trianonu. Podľa poslanca MSzP Lászlóa Mandura to bolo na protest proti tomu, že vládny Fidesz nezohľadnil ani jednu ich pripomienku k tejto problematike.

K výročiu Trianonu sa vyjadril v piatok na pôde parlamentu aj maďarský prezident László Sólyom, podľa ktorého zmluva otriasla samotnými základmi maďarského národa. Maďarsko muselo podľa Sólyoma nanovo definovať nielen vnímanie samého seba, ale aj svoje vzťahy ku všetkým národom, pre ktoré znamenal Trianon pozitívny vývoj.

Maďarský prezident sa domnieva, že Budapešť sa musí naďalej starať o Maďarov, ktorí zostali po Trianone za hranicami materskej krajiny. "Maďarsko musí využívať na ochranu etnických Maďarov aj všetky prostriedky medzinárodného práva," povedal Sólyom na pôde maďarského parlamentu.

Sólyom spomenul aj koncept kultúrneho národa, ktorého hranice nemusia byť nevyhnutne rovnaké s hranicami politického národa. "Kultúrne národy sú nezávislé na štátnych hraniciach a štátnej príslušnosti, ale ani sa nesnažia o zjednotenie na úrovni politického národa," vyhlásil prezident.

Prezident ocenil Zákon o svedectve národnej súdržnosti, ktorý prijal maďarský parlament v pondelok. Podľa Sólyoma je pozitívne, že diskusia okolo Trianonu sa zameriava na jednotu maďarského kultúrneho národa, a nie na historické hranice maďarského štátu.

Trianonská mierová zmluva pripravila Maďarsko o dve tretiny jeho vtedajšieho územia a zhruba 60 percent z celkového počtu vtedajších obyvateľov. Zmluva bola podpísaná v roku 1920 na zámku Grand Trianon vo Versailles pri Paríži a potvrdila hranice Maďarska s Rakúskom, Československom, Rumunskom a Juhosláviou. Zmluva nadobudla platnosť 26. júla 1921.

SITA/MTI

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Viac ako 1000 Košičanov pre povodne evakuovali
<< predchádzajúci článok
Jeruzalem zastaví aj poslednú humanitárnu loď