Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

25. mája 2022

Trilógia Zelené Slovensko. Knihy o najkrajších miestach na SlovenskuHoci je Slovensko pomerne malá európska krajina, ponúka na svojom území toľko rozmanitých prírodných krás ako máloktorá iná.Zdieľať
Trilógia Zelené Slovensko. Knihy o najkrajších miestach na Slovensku

Na jednej strane je to obraz neživej prírody, ktorý na druhej strane dopĺňa rôznorodá flóra a fauna. Mnohé rastliny a živočíchy Slovenska sú chránené. Chránené sú aj celé územia, medzi ktorými majú veľký význam národné parky, chránené krajinné oblasti a prírodné rezervácie.
Mnoho krás Slovenska približuje nová knižná trilógia Zelené Slovensko.

  • Najkrajšie prírodné rezervácie
  • Doliny a ich najkrajšie miesta
  • Pohoria a ich najvyššie vrchy

Na základe jedinečných opisov si vytvoríte lepšiu a celkovú predstavu o tom, aké nádherné prírodné miesta ešte stále na Slovensku máme, koľko toho ešte nepoznáme a čo všetko je potrebné chrániť.

Takto systematicky a súhrnne príroda na Slovensku a jej turistické poznávanie ešte spracované neboli. V knihách nájdete všetko zaujímavé, čo naša príroda ponúka – rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov, členitosť reliéfu či celkovú krásu svojho prostredia. Predstavte si túru malebnou dolinou v obklopení vysokých vrchov alebo prechádzku zelenou prírodnou rezerváciou za spevu vtákov. Objavte aj menej známe pohoria či doliny a spoznajte našu krajinu zase o trošku lepšie.

 

Najkrajšie prírodné rezervácie

Kniha Najkrajšie prírodné rezervácie je putovaním po najkrajších prírodných rezerváciách, ktoré vznikli za účelom ochrany rastlín a živočíchov lesov, jazier, trstinových porastov, skál, stepí, potokov či riek. Kniha je objavovaním života v nich, ich typických rastlín a živočíchov.

 

Doliny a ich najkrajšie miesta

Kniha Doliny a ich najkrajšie miesta nás prevedie ľadovcovými dolinami, prielomami tiesňavami či kaňonmi. Predstaví nám najmalebnejšie zákutia 71 slovenských dolín a turistické trasy v nich.
Autor Ján Lacika čitateľovi nepodsúva svoj rebríček krásy, kladie dolinu vedľa doliny spájajúc ich čisto regionálne, podľa príslušnosti k jednotlivým povodiam slovenských riek. Zastúpené je tu prakticky celé Slovensko – od hradu Devín na juhozápade až po Kremenec na krajnom severovýchode.

 

Pohoria a ich najvyššie vrchy

V Knihe Pohoria a ich najvyššie vrchy nájdete 68 pohorí Slovenska a ich charakteristiku. Preskúmate ich prírodné zaujímavosti a vystúpite na ich najvyššie vrchy. Publikácia je určená najmä peším turistom, ktorí by si možno radi skompletizovali výstupy na najvyššie vrchy všetkých slovenských pohorí. Každé pohorie je spracované tak, že v úvode sa o ňom čitateľ dozvie základnú fyzicko‑geografickú charakteristiku, počnúc reliéfom a končiac flórou a faunou.

 

Inšpirácie na výlety a objavovanie

Knihy zaujmú všetkých, ktorí hľadajú inšpirácie na potulky po Slovensku, radi objavujú pekné prírodné zákutia alebo plánujú turistický výlet.
Áno, krása je subjektívnou vlastnosťou čohokoľvek, a teda aj krajiny. Do jej hodnotenia vstupuje vlastná, subjektívna predstava človeka o tom, čo sa mu páči alebo s akými skúsenosťami či zážitkami v danej krajine sa v živote stretol. Je tu však aj určitá miera objektívnosti vychádzajúca z toho, čo sa ľuďom obvykle páči, kam radi chodievajú a kde sa dobre cítia. Inak povedané, aj pri hodnotení krajiny máme isté ideály krásy.
Trilógia Zelené Slovensko sa snaží ukázať tie najkrajšie a najpozoruhodnejšie miesta v našej krajine. Doliny, pohoria, rezervácie...ideálny sprievodca, ak milujete našu prírodu, turistiku, radi spoznávate a chcete mať Slovensko ako na dlani.

Milan Buno, knižný publicista

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
FILM TVOJAZEM: Ponúka svetovú filmársku kvalitu od slovenských tvorcov (video)
<< predchádzajúci článok
Cirkul'art 2022: Medzinárodný Festival nového cirkusu Cirkul’art 2022 prichádza do Stupavy!