Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. júla 2006

Trnka aj Harabin sú za urýchlenú novelizáciu trestných kódexovTrestné kódexy treba novelizovať rýchlo, nie však unáhlene. Zhodli sa na tom dnes minister spravodlivosti Štefan Harabin a generálny prokurátor Dobroslav Trnka. "Nechceme nič šiť horúcou ihlou, ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) - Trestné kódexy treba novelizovať rýchlo, nie však unáhlene. Zhodli sa na tom dnes minister spravodlivosti Štefan Harabin a generálny prokurátor Dobroslav Trnka. "Nechceme nič šiť horúcou ihlou, aby sme nevyrábali novely novelizovaných noviel, tak, ako to bolo doposiaľ," vyhlásil na dnešnej tlačovej besede Harabin. Nové trestné kódexy však podľa neho priniesli nefunkčný systém, ktorý komplikuje život orgánom činným v trestnom konaní. "Tento nefunkčný systém musíme sfunkčniť a musíme to urobiť v čo najkratšom čase," skonštatoval Harabin. Jeho rezort zatiaľ nemá detailne zmapované, ktoré ustanovenia je treba v trestných kódexoch zmeniť, minister chce počkať na analýzy sudcov, prokurátorov a policajtov. Skompletizovať a zhodnotiť by ich mala pracovná komisia, na ktorej vzniku sa dnes Harabin dohodol s Trnkom. Do konca tohto roka by už mali existovať konkrétne návrhy zmien a tie by mali nadobudnúť účinnosť najneskôr k 1. marcu budúceho roka.

Generálna prokuratúra (GP) má už podľa Trnku konkrétnejšiu predstavu o zmenách v trestných kódexoch. "V Trestnom zákone a Trestnom poriadku sme si vytýčili približne desať oblastí, kde by sme chceli vstúpiť do v súčasnosti platného Trestného zákona a poriadku, pričom by sme novelizovali tie ustanovenia, ktoré by zrýchlili konanie v procese," povedal Trnka. Uvažovať je treba aj o zrušení tzv. asperačnej zásady, teda zásady, ktorá hovorí o možnostiach zrátavania a výpočtu trestov. "Podľa môjho názoru robíme so sudcov matematikov a vlastne sa to aj tak míňa účinku, pretože trestné sadzby, ktoré sú stanovené a sú dosť prísne pri trestných činoch, vytvárajú dosť široký priestor na to, aby sudca mohol rozhodnúť o spravodlivom treste a nepotrebuje na to 86 matematických vzorcov," skonštatoval. Prokuratúra sa v rámci novelizácie chce dotknúť aj právneho styku s cudzinou a odstrániť procesnú diskrimináciu páchateľov stíhaných za trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa. Trnka chce, aby aj v týchto prípadoch bolo možné zastaviť trestné stíhanie.
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počítačový čip v bikinách varuje pred UV žiarením
<< predchádzajúci článok
EÚ je ochotná vyslať mierové sily, ale až po rezolúcii OSN

Trnka aj Harabin sú za urýchlenú novelizáciu trestných kódexov - diskusné fórum čitateľov