07. apríla 2009

Trojskokanka Dana Velďáková štvrtá vo svetovom rebríčku

Trojskokanke Dane Velďákovej (Akademik TU Košice), ktorá na halových majstrovstvách Európy v Turíne získala bronzovú medailu, patrí vo svetovom rebríčku prestížneho odborného bulletinu Athletics ...

BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) - Trojskokanke Dane Velďákovej (Akademik TU Košice), ktorá na halových majstrovstvách Európy v Turíne získala bronzovú medailu, patrí vo svetovom rebríčku prestížneho odborného bulletinu Athletics International (AI) štvrté miesto. Rebríček zostavovali renomovaní atletickí experti na základe stability výkonov v celej halovej sezóne 2009. Líderkou svetového rebríčka podľa AI je turínska šampiónka Anastasia Taranovová-Potapovová z Ruska, ďalšie dve priečky patria Kubánke Yargelis Savigneovej a Mariji Šestakovej zo Slovinska.

Dvadsaťsedemročná D. Velďáková absolvovala v zimnej sezóne šesť finálových trojskokov a zakaždým prekonala 14-metrovú hranicu. Bilancia zverenkyne trénera Radoslava Dubovského: 1. miesto míting Elán Bratislava 14,27 - rekord SR, 4. miesto Liévin 14,13, 3. miesto Düsseldorf 14,30 - rekord SR, 1. miesto halové M-SR Bratislava 14,10, 3. miesto Atény 14,24, 3. miesto halové ME Turín 14,40 - rekord SR (kvalifikácia 14,13). Velďákovej turínsky bronz bol druhou medailou pre Slovensko v histórii halových ME, prvú (zlato) získal v roku 2007 v Birminghame guliar Mikuláš Konopka.

Svetový rebríček trojskokaniek v halovej sezóne 2009 podľa Athletics International: 1. Anastasia Taranovová-Potapovová (Rus.), 2. Yargelis Savigneová (Kuba), 3. Marija Šestaková (Slovin.), 4. Dana Velďáková (SR), 5. Oksana Udmurtovová (Rus.), 6. Biljana Topičová (Srb.).