24hod.sk    Zo zahraničia

04. októbra 2006

Tropická horúčka zabila 71 ľudí, 40 tisíc osôb sa nakaziloZa posledný mesiac zomrelo v juhoindickom štáte Kérala v dôsledku tropického ochorenia chikungunya najmenej 71 ľudí a ďalších 40 tisíc sa týmto vírusovým ochorením nakazilo. Informoval o tom v ...Zdieľať

COCHIN 4. októbra (WEBNOVINY) - Za posledný mesiac zomrelo v juhoindickom štáte Kérala v dôsledku tropického ochorenia chikungunya najmenej 71 ľudí a ďalších 40 tisíc sa týmto vírusovým ochorením nakazilo. Informoval o tom v stredu minister zdravotníctva P.K.Sreemathi. Štát Kérala čelí epidémii vírusovej horúčky, ktorú prenášajú infikované komáre, skonštatoval minister. Vo štvrtok dorazí do postihnutých oblastí tím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zložený z expertov indického národného inštitútu pre infekčné choroby. "Zdravotnícky tím WHO musí zhodnotiť situáciu priamo na mieste, aby mohol problém riešiť," uviedol minister, ktorý sa v momentálne nachádza v okrese Alappuzha - v epicentre choroby. Hlavný lekársky predstaviteľ okresu K. Velajudhan uviedol, že asi 40 tisíc obyvateľov vykazuje symptómy ochorenia.

Názov choroby chikungunya pochádza zo svahilčiny a znamená "skrčený" pre jej príznaky. Choroba sa prejavuje prudkými bolesťami hlavy, kĺbov, svalov, vysokou horúčkou a zimnicou, na tele sa objavia vyrážky. Proti chorobe zatiaľ neexistujú účinné lieky, ani očkovanie.
SITA,AP


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/tropicka-horucka-zabila-71-ludi-40-tisic-osob-sa-nakazilo-cl20173.html