Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. augusta 2018

Trump pohrozil odchodom USA zo Svetovej obchodnej organizácieNa archívnej snímke americký prezident Donald Trump.Zdieľať
Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP
Washington 31. augusta (TASR) - Americký prezident Donald Trump pohrozil odchodom svojej krajiny zo Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorú obvinil zo zlého zaobchádzania so Spojenými štátmi.


"Ak sa nezačnú správať rozumne, odídem z WTO," povedal Trump počas rozhovoru, ktorý poskytol vo štvrtok v Oválnej pracovni Bieleho domu agentúre Bloomberg News.

Súčasný americký prezident sa k WTO stavia výrazne kriticky. V júli vyhlásil, že táto medzinárodná organizácia sa už dlhé roky správa voči USA "veľmi zle" a že musí "zmeniť svoje spôsoby".

Trump vyčíta WTO okrem iného to, že pri riešení obchodných sporov podľa neho príliš často rozhoduje v neprospech Spojených štátov.

Podľa Bloomberg News by odchod USA z WTO podkopal základ medzinárodného obchodného systému, vytváraného od druhej svetovej vojny, na ktorého budovaní sa podieľali Spojené štáty. Takýto krok by mal podľa agentúry potenciálne omnoho vážnejšie následky pre globálnu ekonomiku než Trumpova zintenzívňujúca sa obchodná vojna s Čínou.

WTO sídli vo švajčiarskej Ženeve, vytvára pravidlá pre medzinárodný obchod a rieši obchodné spory medzi členskými štátmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Berlíne a Münsteri sa demonštrovalo proti pravicovým radikálom
<< predchádzajúci článok
August sa s nami rozlúči teplým počasím, no treba rátať aj s dažďom