Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Trumpova administratíva chce obmedziť udeľovanie víz pre migrantovAmerický prezident Donald Trump, archívna snímka.Zdieľať
Americký prezident Donald Trump, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Washington 12. augusta (TASR) - Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zverejnila v pondelok nové pravidlá, na základe ktorých by státisíce imigrantov mohli stratiť právo na udelenie víz a získanie trvalého pobytu, ak sú prijímateľmi sociálnych dávok. Informovala o tom agentúra Reuters.


Zmenu pravidiel presadzoval najmä Trumpov poradca Stephen Miller, ktorý má na starosti boj proti nelegálnej migrácii. Do platnosti vstúpi v polovici októbra.

Žiadateľom môžu byť po novom zamietnuté krátkodobé či dlhodobé víza, ak nesplnia kritériá o výške príjmu či v prípade, že dostávajú sociálnu podporu. Ide pritom o ľudí, ktorí poberajú dávky, potravinové lístky, žijú v štátnych bytoch alebo sú zapojení do zdravotného programu Medicaid určeného pre sociálne slabších.

Týmto spôsobom sa má zabezpečiť to, aby prisťahovalci do USA boli sebestační a aby sa "nespoliehali na verejné zdroje", ale na vlastné schopnosti, či pomoc svojich príbuzných, sponzorov a súkromných organizácií, píše sa v oficiálnom vestníku americkej vlády Federal Register.

Podľa odborníkov by mohlo ísť o vôbec najtvrdšie antiimigračné opatrenie Trumpovej administratívy. Podľa kritikov chce Biely dom týmto spôsobom obmedziť legálne prisťahovalectvo a zároveň sa vyhnúť prerokovaniu celej záležitosti americkým Kongresom.

Viac než polovica všetkých žiadateľov o zelenú kartu a ich rodinných príslušníkov by ju podľa Inštitútu pre migračnú politiku (MPI) po prijatí nových podmienok nedostala. V roku 2016 dostalo zelenú kartu približne 800.000 osôb.

Nové pravidlá vychádzajú z amerického imigračného zákona z roku 1882, pripomína Reuters. Americká vláda podľa neho mohla zamietnuť víza osobám, ktoré by sa mohli potenciálne stať záťažou pre spoločnosť.

Upravené pravidlá, ktoré zverejnilo v pondelok Ministerstvo vnútornej bezpečnosti Spojených štátov, rozširujú definíciu osoby, ktorá predstavuje záťaž pre spoločnosť a diskvalifikujú tak veľkú skupinu ľudí.

Ako zhrnula agentúra Reuters, žiadatelia o americké víza budú musieť po novom preukázať vyšší príjem. Rozšíri sa i zoznam vládnych benefitov, ktorých poberatelia prídu o možnosť získať v Spojených štátoch trvalý pobyt.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nálada vo svetovej ekonomike sa zhoršuje, dôvodom je obchodná vojna
<< predchádzajúci článok
Rezort zahraničia apeluje na dodržiavanie Ženevských dohovorov

Trumpova administratíva chce obmedziť udeľovanie víz pre migrantov - diskusné fórum čitateľov