Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. septembra 2014

Tržby poklesli, v regióne strednej Európy sa situácia zhoršuje



Nestabilná situácia na Ukrajine a hospodárske sankcie voči Rusku môžu prispieť k zhoršeniu ekonomickej situácie v regióne strednej Európy a k ďalšiemu ...



Zdieľať
Vladimír Masár Foto: TASR/Miroslava Cibulková
Bratislava 3. septembra (TASR) – Nestabilná situácia na Ukrajine a hospodárske sankcie voči Rusku môžu prispieť k zhoršeniu ekonomickej situácie v regióne strednej Európy a k ďalšiemu spomaleniu vývoja najväčších spoločností.


Skonštatoval to pre TASR prezident spoločnosti Deloitte Slovensko Vladimír Masár. Vychádzal z výsledkov rebríčka najväčších firiem v strednej Európe CE Top 500, ktorý spoločnosť Deloitte zverejnila už ôsmykrát.

"Výsledky vybraných spoločností za 1. štvrťrok tohto roka naznačujú, že sa situácia vo všetkých odvetviach zhoršuje, príjmy podnikov poklesli v priemere o 3,1 %, kým v 1. štvrťroku 2013 to bolo len o 0,5 %. Môžeme tak hovoriť o negatívnom trende v regióne," povedal Masár. Tento rok zaznamenala pokles tržieb takmer polovica z 500 najväčších spoločností (45,4 % v porovnaní s 40,4 % v roku 2012).

Zastúpenie slovenských spoločností sa v rebríčku znížilo z 29 na 28. Pozíciu slovenského lídra si udržal výrobca automobilov Volkswagen, v celkovom rebríčku si udržal 14. miesto pred spoločnosťou Slovnaft, obsadila 22. miesto a Kia Motors Slovakia, postúpila na 25. miesto rebríčka.

"Napriek úvodným známkam hospodárskeho oživenia nebol rok 2013 pre krajiny strednej Európy ľahký. Iba dve z piatich najväčších ekonomík - maďarská a rumunská - dokázali rásť rýchlejšie ako v roku 2012. Situácia v ďalších troch krajinách, v Poľsku, Česku a na Ukrajine, sa v porovnaní s rokom 2012 výrazne nezmenila," skonštatoval Masár.

Výsledky štúdie poukazujú na nižší priemerný rast tržieb ako v predchádzajúcom roku vo všetkých krajinách regiónu. Najväčšie zastúpenie v rebríčku má už dlhoročne Poľsko, celkovo 161 firiem. Nasleduje Česká republika (79 firiem) a Maďarsko (63 firiem).

Najväčší nárast tržieb zaznamenal výrobný sektor, a to takmer o 3 %. Potiahol ho hlavne automobilový priemysel. Niekoľko medzinárodných spoločností z tohto odvetvia spustilo v uplynulom roku ďalšie investície v strednej Európe - v Rumunsku, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku. Na druhej strane, sektor spotrebného tovaru vzrástol iba o 1,1 %. V predchádzajúcom roku to bolo o vyše 4,8 %. Odvetvie technológií, médií a telekomunikácií už niekoľko rokov vykazuje pokles priemerných tržieb, v roku 2013 to bolo o 4,9 %. Sektorom, ktorý už druhý rok po sebe zaznamenal najväčší pokles (o 15,7 %), je realitný a stavebný priemysel.

"Kým závery štúdie dávajú dôvod na zamyslenie sa, nie sú to všetko len zlé správy. Zdá sa, že stredoeurópske krajiny sú v procese transformácie – menia sa. Namiesto zamerania sa na lacnú pracovnú silu sa čoraz viac sústreďujú na znalostnú ekonomiku a inovácie tradičných výrobkov a služieb. Tieto v konečnom dôsledku umožnia spoločnostiam a celým ekonomikám byť konkurencieschopnejšími a ziskovejšími. To je, zdá sa cesta, ako sa vyrovnať so súčasnou situáciou v dlhodobom horizonte," uviedol Alastair Teare, generálny riaditeľ Deloitte v strednej Európe.

Rebríček 500 najväčších spoločností strednej Európy obsahuje údaje o spoločnostiach z 19 krajín regiónu. Vyhodnotenie vychádza z výnosov, ktoré vykázal konkrétny právny subjekt pôsobiaci v strednej a juhovýchodnej Európe. V prípadoch, keď neboli k dispozícii výnosy za fiškálny rok 2013, analytici Deloitte použili výnosy vykázané za rok 2012.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gábora Grendela podporí v Starom Meste aj OĽaNO
<< predchádzajúci článok
Podľa P. Pašku, A. Hlina a J. Viskupič klamú