Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

20. marca 2006

Tuberkulózu máme pod kontrolou, ale je tu riziko



VYSOKÉ TATRY 20. marca (WN/SITA) – Tuberkulózu máme na Slovensku zatiaľ plne pod kontrolou. V minulom roku zaznamenal Národný register tuberkulózy vo Vyšných Hágoch 743 nových prípadov, čo je mierny nárast v porovnaní s rokom ...



Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 20. marca (WN/SITA) – Tuberkulózu máme na Slovensku zatiaľ plne pod kontrolou. V minulom roku zaznamenal Národný register tuberkulózy vo Vyšných Hágoch 743 nových prípadov, čo je mierny nárast v porovnaní s rokom 2004, kedy sme na Slovensku zaznamenali 705 nových prípadov ochorení na tuberkulózu, informoval na tlačovej besede vo Vyšných Hágoch primár I. oddelenia tuberkulózy a respiračných chorôb vo Vyšných Hágoch a expert Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre tuberkulózu Ivan Solovič. Incidencia, počet ochorení tuberkulózy na 100 000 obyvateľov stúpla z 13,2 v roku 2004 na 13,8 v minulom roku. Napriek miernemu nárastu sa Slovensko spolu s Českou republikou a Slovinskom radí k vyspelým krajinám západnej Európy s nízkym výskytom tuberkulózy, kde incidencia nepresahuje 20 prípadov na 100 000 obyvateľov.

Solovič však upozorňuje na možné riziko zvýšenia výskytu tuberkulózy na Slovensku. „Môže sa stať, že budeme jedinou krajinou v Európe, kde nebudeme mať zabezpečených a zaregistrovaných všetkých päť základných liekov proti tuberkulóze,“ uviedol Solovič. Týka sa to lieku Pyrazinamid, ktorý nie je na Slovensku registrovaný, po skončení výroby tohto lieku u jedného z výrobcov.

Tento liek potrebujú lekári nasadiť na začiatku liečby pacienta s tuberkulózou. Pyrazinamid je odporúčaný WHO v iniciačnej fáze liečby. „Ak to bude neregistrovaný liek a ja ho nebudem mať dostupný, nebudem s ním môcť liečiť pacienta v úvodnej fáze,“ doplnil Solovič. Pri liečbe otvorenej tuberkulózy sa pacientovi podáva štvorkombinácia piatich základných antituberkulotík, medzi ktoré patrí aj Pyrazinamid. Takto sa môže podľa Soloviča stať, že si namutujeme rezistentné kmene tuberkulózy.

Ak liek nebude dostupný okamžite, ale len formou mimoriadneho dovozu, k pacientovi sa tento liek môže dostať až o dva mesiace. Dovoz neregistrovaného lieku na mimoriadny dovoz vyžaduje schvaľovací proces v etickej komisii, komisii pre účelnú farmakoterapiu, vedúcim zdravotníckeho zariadenia, revíznym lekárom poisťovne a súhlasom ministerstva. Ročná spotreba lieku Pyrazinamid je podľa Soloviča len približne 70 kg na celé Slovensko. O tom, že liek Pyrazinamid nie je na Slovensku registrovaný sa lekári dozvedeli len v piatok, týždeň pred Svetovým dňom tuberkulózy, ktorý pripadá na 24. marca.

Na tuberkulózu zomrie ročne na celom svete približne 3 mil. ľudí. WHO odhaduje, že medzi rokmi 2000 až 2020 sa tuberkulózou nakazí miliarda ľudí a 35 mil. ľudí na tuberkulózu zomrie. Najväčší výskyt tuberkulózy je v Afrike a Ázii.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Valko predstavil reformu, ktorá nadväzuje na Lipšica
<< predchádzajúci článok
PetroChina v minulom roku s tržbami 397,35 mld. CNY