Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    OH Peking 2008

25. augusta 2008

Tucet postrehov z Pekingu



Výber zo zaujímavostí a emotívnych momentov spojených so súperením športovcov na v nedeľu skončených Hrách XXIX. olympiády v čínskom Pekingu + VIDEO Rekordér Phelps tŕpol dvakrát, pri Lezakovi si ...



Zdieľať

PEKING 25. augusta (WEBNOVINY) - Výber zo zaujímavostí a emotívnych momentov spojených so súperením športovcov na v nedeľu skončených Hrách XXIX. olympiády v čínskom Pekingu: Rekordér Phelps tŕpol dvakrát, pri Lezakovi si vykričal hlas Americký plavec Michael Phelps na svojej fenomenálnej púti za rekordnými ôsmimi zlatými medailami v bazéne Vodnej kocky dvakrát poriadne tŕpol. Raz sa zachránil v poslednej chvíli sám, keď na 100 m motýlik mohutným záverečným dohmatom predstihol o stotinku sekundy Srba Milorada Čaviča, ale ešte niekoľko dní predtým bol vo vážnom ohrození aj jeho podiel na zlate zo štafety na 4x 100 m voľný spôsob. Phelps ako prvý člen štafety sa len v nemom úžase díval z brehu ako francúzsky finišman Alain Bernard vedie svoj tím ako líder pretekov do cieľa. Už-už sa zdalo, že americké kvarteto nebude stačiť na rozbehnutých Francúzov, keď Jason Lezak doslova poslednými zábermi vybojoval pre tím USA o 8 stotín sekundy najcennejší kov. Bol to zrejme absolútny vrchol plaveckých súťaží v Pekingu. "Ak by sa dala za tieto preteky udeliť len jedna medaila, získal by ju Jason. To, čo predviedol, bolo neuveriteľné. V posledných 15 - 20 metroch som od povzbudzovania stratil hlas, bol som s nervami hotový," poďakoval sa svojmu krajanovi Phelps. Lezak mal po obrátke pred záverečnou päťdesiatkou na vtedy ešte aktuálneho svetového rekordéra na 100 m v. sp. Bernarda stratu takmer sekundy a boj o zlato chcel spočiatku zabaliť. "Keď som videl po obrátke pred sebou Bernarda takého vzdialeného, vravel som si - nie je šanca. Potom mi však preblesklo hlavou: ´Neblázni, veď toto je olympiáda a ty musíš bojovať do konca. Dostal som sa zo stavu ´nedá sa´, do pozície ´dá sa´ a napokon ´musí sa dať´...," komentoval svoj životný výkon 32-ročný Lezak.

Famózne double snov v podaní Bolta Atletické súťaže v Pekingu mali viacerých hrdinov, ale jedného Supermana - Usaina Bolta. Aj keď práve tento prívlastok jamajský šprintér nemusí. Bolt bral trikrát zlato a trikrát vo svetových rekordoch. Najprv vyhral stovku za 9,69 tak suverénne, že si v závere nikým neohrozený dovolil zvoľniť tempo a udrieť sa demonštratívne rukou do hrude. Ešte väčší skvost však ponúkol o niekoľko dní neskôr, keď na 200 m zabehol čas snov 19,30 a z rekordných listín vymazal krajana Michaela Johnsona, o ktorého výkone 19,32 z Atlanty 1996 sa hovorilo ako rekorde nie z tohto sveta. Teraz však už bežal naplno až do cieľa. Napokon svoj šprintérsky hetrik vyšperkoval zlatom zo štafety na 4x 100 m, kde ako tretí člen dosiahol na svojom úseku bežiac v zákrute letmých 8,94 s. Do olympijskej histórie sa Bolt zapísal ako štvrtý muž, ktorý na jedných hrách získal zlato na 100, 200 a 4 x 100 m, pred ním to dokázali len Jesse Owens (1936 v Berlíne), Bobby Morrow (1956 v Melbourne) a Carl Lewis (1984 v Los Angeles). Svojím reggae štýlom si 22-ročný Jamajčan získal priazeň publika v 91-tisícovom Vtáčom hniezde aj televíznych divákov. "Veľa ľudí mi povedalo, že som ich inšpiroval. Iba som im odvetil, že tajomstvo je skryté v pohode a v tom, že si uvedomia, čoho sú schopní. A nezabúdajte, treba mať z toho radosť. Myslím si, že som tu naozaj dokázal niečo veľké. Títo ľudia odchádzali domov šťastnejší," komentoval sám seba "Lightning" Bolt.

Nepochopiteľný Emmonsov skrat číslo 2 Smutným hrdinom olympijskej súťaže mužov v streľbe z ľubovoľnej malokalibrovky 3x40 bol aj v Pekingu Matthew Emmons. Dvadsaťsedemročný Američan mal po štyroch rokoch opäť na dosah najcennejší kov v kráľovskej disciplíne, no znova ho sprevádzala smola pri poslednom výstrele. V Aténach 2004 Emmonsovi stačilo dosiahnuť priemerných 7,2 bodu. Namiesto do svojho terča namieril do susedného, ktorý patril Rakúšanovi Planerovi, a rozhodcovia mu pripísali podľa pravidiel na konto nulu. V Pekingu by celkový triumf rodáka z Mount Holly znamenalo už 6,7 bodu, no on v poslednom výstrele nepochopiteľne trafil len slabých 4,4. Vzápätí nasledoval už len nechápavý pohľad a utešovanie od manželky Kateřiny, zlatej medailistky zo vzduchovej pušky. "Neexistuje vysvetlenie na to, čo sa stalo. A ak aj áno, tak to tak asi malo byť. Je najlepší a zlata sa raz dočká. Strelil len 4,4 bodu a aj tak skončil štvrtý. Ako ho poznám, táto udalosť ho nezlomí, hodí ju za hlavu a bude sa pozerať do budúcnosti," komentovala počínanie Emmonsa jeho česká manželka Kateřina.

Abrahamian pohrdol bronzom, MOV mu medailu zobral Jedna z dvoch bronzových olympijských medailí zo zápasenia v grécko-rímskom štýle v hmotnostnej kategórii do 84 kg nemá majiteľa. Pôvodne patrila švédskemu reprezentantovi Arovi Abrahamianovi, ale ten o ňu nestál, a tak mu ju Medzinárodný olympijský výbor odňal, čím splnil hrozbu trestu za protestnú scénu z dekorovania víťazov. Dvojnásobný majster sveta zvíťazil v čínskej metropole v súboji o tretie miesto, no bol nespokojný s výrokmi rozhodcov v semifinálovom dueli proti neskoršiemu víťazovi, Talianovi Andreovi Minguzzimu. Rozhodcovia dodatočne pridelili Talianovi bod a práve ten ho posunul do finále. Abrahamian sa síce postavil na stupne víťazov, ale po prevzatí bronzu nahnevane zišiel z pódia, medailu položil na stred žinenky, so zdvihnutou rukou pozdravil divákov a odišiel do útrob štadióna. Výkonný výbor MOV rodáka z Arménska vylúčil z pekinských hier, pretože sa nesprával v súlade s duchom fair-play. Jeho čin bol klasifikovaný ako priestupok proti pravidlu o zákaze politicky motivovanej demonštrácie, resp. prejavu neúcty voči súperom. Paradoxne vyznieva informácia, že Športový arbitrážny súd dal po prešetrení spornej situácie za pravdu švédskemu zápasníkovi. Na výsledky to však už nemalo žiadny vplyv.

Hádzanárska medaila syna pre nebohého otca Tréner hádzanárok Kórejskej republiky Lim Joung-čul mal pred súbojom jeho zverenkýň o bronz proti Maďarsku o motiváciu navyše. Veľmi chcel získať medailu pre svojho nedávno zosnulého otca. Ten pred olympijskými hrami na smrteľnej posteli vyhlásil, že nezomrie, kým neuvidí vystúpenie Kórejčaniek v Pekingu a svojho syna na stupni víťazov. Žiaľ, už to nestihol "Všetko som obetoval športu. V Kórei je zvykom žiť spoločne s rodičmi, ale ja som túto tradíciu porušil. Bol som zbláznený do hádzanej a nemohol som sa tak o nich poriadne postarať," povedal Lim so slzami stekajúcimi po tvári. Jeho zverenkyne napokon zdolali Maďarky 33:28 (13:15), a tak jedna z kórejských medailí mohla putovať aj nebohému otcovi do neba.

Zápas proti Číne pre Bryanta elektrizujúcejší ako finále NBA Ostro sledovaný basketbalový turnaj mužov odštartoval superšlágrom medzi hlavným favoritom Spojenými štátmi americkými a domácou Čínou. Keď čínsky hrdina Jao Ming v úvode trojkou otvoril skóre, 18-tisícová hala vo Wukesongu takmer spadla. Výber megahviezd NBA sa pred očami amerického prezidenta Georga W. Busha pomalšie rozbiehal, no od stavu 29:29 už domácich nepustil do vedenia ani raz. Diváci mohli obdivovať úžasný ťah na kôš v podaní LeBrona Jamesa, skvelú ruku Kobeho Bryanta, cit pre prihrávky Chrisa Paula, prehľad a rozvahu pod košom Chrisa Bosha, a najmä smečované zakončenia prakticky v podaní všetkých hráčov amerického výberu. Len v prvom polčase predviedol tím trénera Mika Krzyzewského 13 "zapichnutí" a niektoré dokonca aj chrbtom ku košu. Američania napokon zvíťazili 101:70 a po stretnutí ich superstar Kobe Bryant rezolútne vyhlásil: "Nikdy som ešte necítil taký náboj. Odohral som už veľa veľkých zápasov, ale energia v hľadisku bola úplne iná. Možno lepšia ako vo finále NBA. Bolo to elektrizujúce."

Argentínčanka uštedrila súperke waza-ari 2 sekundy pred koncom Jedna z dvoch bronzových medailí zo súťaže džudistiek do 48 kg putovala nečakane do Argentíny. Zaslúžila sa o to iba 150 cm vysoká Paula Belen Paretová. Proti favorizovanej Kórejčanke Pak Ok Song sa počas päťminútového zápasového limitu takmer neustále iba bránila a miestami bola vyložene pasívna. Keď sa už zdalo, že sa súboj skončí podľa predpokladov víťazstvom Kórejčanky, ktorá viedla na hodnotenie koka, zrazu sa argentínska džudistka odhodlala na nečakaný útok. Dve sekundy pred koncom si od rozhodcov vyslúžila waza-ari a zabezpečila si bronz. Zatiaľ čo nešťastná Pak skončila s hlavou zaborenou do tatami, 22-ročná Paretová skočila od radosti na svojho trénera tak prudko, že sa obaja ocitli zvalení na zemi v zóne pre fotografov.

Kanadský dôchodca sa dočkal na deviatej olympiáde Atraktívnu súťaž družstiev v skoku na koni v Hongkongu vyhrali v dramatickom finálovom rozoskakovaní Američania, ale najväčšiu radosť mal zrejme jeden z členov striebornej ekipy Kanady. Ian Millar, 61-ročný rodák z Halifaxu, trpezlivo čakal osem olympijských cyklov, kým sa pri svojej deviatej účasti pod piatimi kruhmi dočkal premiérového cenného kovu. Stal sa siedmym najstarším medailistom olympijskej histórie. Millar si prvé medailové úspechy na Panamerických hrách pripísal ešte v 70. rokoch 20. storočia. Po rodinnej tragédii, keď mu v marci tohto roku zomrela manželka Lynn na rakovinu, zažil v Pekingu diametrálne odlišný pocit. "Je to neskutočné, striebro je pre mňa veľkým úspechom. Toto bol nesmierne ťažký rok. S Lynn som prežil dve tretiny svojho života, ona sa starala o kone, bola za všetkými úspechmi, ktoré som dosiahol," spomínal v citovom rozrušení Millar. Práve on na kobyle In Style bol jedným z dvoch členov kanadského družstva, ktorí absolvovali v Pekingu čisto druhú jazdu a posunuli svoj tím do rozoskakovania o zlato. "Bojovali sme jeden za druhého a snažili sa o synergický efekt," dodal Millar.

Majsterka sveta sa so šejkyňou nemaznala Veľká športovkyňa medzi aristokratkami - šejkyňa zo Spojených arabských emirátov absolvovala v Pekingu svoj olympijský debut v taekwonde, pri ktorom utŕžila úder do hlavy od dvojnásobnej svetovej šampiónky. "Poriadne som to schytala. Ale nič to. Aj tak to bola skvelá skúsenosť. Som tvrdé dievča. Nevadí," povedala po stretnutí členka kráľovskej rodiny. Maitha bin Mohammadová bin Rašídová Al-Maktúmová sa so súťažou v taekwonde v kategórii do 67 kg rozlúčila už v prvom kole prehrou s juhokórejskou majsterkou sveta Hwang Kjung-seon, ktorá jej v súboji uštedrila kop na hlavu. Duel napokon prehrala 1:5. "S mojím výkonom som napriek prehre spokojná. Poučila som sa, nabudúce to bude z mojej strany oveľa lepšie." Dvadsaťosemročná arabská šejkyňa na Hrách XXIX. olympiády ako prvá žena v histórii Spojených arabských emirátov niesla vlajku svojej krajiny na slávnostnom otvorení.

Ako Blake stratil ilúzie o Gonzálezovi Americký tenista James Blake "stratil ilúzie" o športovej cti Čiľana Fernanda Gonzáleza. Osmička olympijského turnaja v Pekingu Blake sa po prehratom semifinálovom stretnutí sťažoval, že nasadená dvanástka González pri jednej z rozhodujúcich výmen evidentne zasiahol loptičku smerujúcu mimo ihriska a nechal to bez povšimnutia. Čilský reprezentant sa mal podľa Američana sám priznať, spomenutý dotyk si totiž nevšimol ani empajrový arbiter stretnutia. González napokon zvíťazil po obrovskej dráme 4:6, 7:5, 11:9, prebojoval sa do finále, kde podľahol Španielovi Rafaelovi Nadalovi. "Hrať na olympiáde znamená tiež správať sa džentlmensky. Preto sa mal priznať. Je to pre mňa sklamanie. Nestratil som iba tento zápas, ale tiež ilúzie o svojom súperovi," uviedol Blake, v Pekingu premožiteľ Dominika Hrbatého aj Rogera Federera. Dvadsaťosemročný Američan hneď podal sťažnosť rozhodcovi Carlosovi Bernardesovi a požiadal aj o použitie Jastrabieho oka, technológiu však v takejto situácii využiť nemohol. "Všetci cítime, keď sa nás loptička dotkne. Aj on o tom vedel. Mal sa teda priznať, čo by bolo najsprávnejšie. Či som to od neho čakal? Možno nie. Asi nemôžem čakať, že ľudia budú dodržiavať určité štandardy. Ja som však dúfal, že aspoň na olympiáde sa tak stane," uzavrel Blake. González kontroval: "Boli sme na kurte už asi dve a pol hodiny. Bol som naozaj unavený a necítil som nič. Snažil som sa iba uhnúť loptičke."

Obdivuhodný Persson čínsky múr neprerazil Švédsky stolnotenisový veterán Jörgen Persson sa v Pekingu ako 42-ročný nadýchol k spanilej jazde, ktorá v jeho veku nemá obdobu. Po druhý raz v kariére sa prebojoval až do semifinále olympijskej dvojhry, no rovnako ako pred 8 rokmi v austrálskom Sydney znova narazil na čínsky múr. Po štvrťfinálovom víťazstve nad ďalším európskym starým harcovníkom Chorvátom Zoranom Primoracom (4:1) nestačil v semifinále na Wang Haa (1:4) a v súboji o 3. miesto ani na Wang Li-qina (0:4). Štyridsiatnik z Halmstadu nechýbal od zavedenia stolného tenisu do programu olympijských hier v roku 1988 v Soule na najväčšom sviatku športovcov pod piatimi kruhmi ani raz, pričom zo šiestich účastí až štyrikrát postúpil do štvrťfinále. Tréner nového olympijského víťaza Ma Lina, kedysi svetová jednotka Liu Guo-liang, na adresu Švéda, ktorého zdolal pred ôsmimi rokmi v olympijskom súboji o bronz, trefne poznamenal: "Keď som bol malý chlapec, sledoval som Jörgena Perssona ako hrá stolný tenis. Potom som proti nemu nastupoval ako hráč a teraz sa ako tréner opäť dívam na to, ako ešte stále hrá ten istý Jörgen Persson."

Neuveriteľná dráma vo finále šable pre Ukrajinky Premiérovú súťaž ženských tímov v šerme šabľou na olympijských hrách nevyhrali v Pekingu favorizované Američanky, ani domáce Číňanky, ale šokujúco Ukrajina. Americké trio Mariel Zagunisová, Sada Jacobsonová, Rebecca Wardová, ktoré v individuálnej súťaži šablistiek získali všetky tri medaily, podľahlo v semifinále Ukrajine 39:45, pričom hlavnou strojkyňou senzácie bola Oľga Charlanová. Zdolala všetky tri Američanky a pre tím vybojovala 18 bodov. Ďalší šok potom pripravila Charlanová vo finále reprezentantkám usporiadateľskej krajiny. Tie viedli už 25:15, keď vstúpila na planš v životnej forme šermujúca Ukrajinka a v súboji proti Bao Jing-jing znížila až na 27:30. Sedemnásťročná Charlanová sa potom dostala do boja až na záver celého finále, keď sa za stavu 36:40 postavila proti najlepšej Číňanke Tan Sue. V ľútom boji sa obe súperky dostali až do stavu 44:44, keď musel o celkovom víťazstve rozhodnúť jediný zásah. Ten aj prišiel, ale neuveriteľne rýchlo v podaní oboch súperiek, ktoré sa začali ako na povel každá na svojej strane radovať z víťazstva. Taliansky rozhodca Marco Siesto si nebol istý a rozhodol sa poradiť s kolegami. Napokon siahli po videozázname, no keďže ani ten neurčil víťazku, súperky museli ešte raz do strehu na posledný útok. Ten napokon ukončila zásahom asi po piatich sekundách šikovná Ukrajinka. Prvé zábery po stanovení definitívy a rozsvietení v hale boli príznačné: na jednej strane klbko ukrajinskej radosti s prvým gratulantom, legendárnym žrdkárom Sergejom Bubkom, na strane druhej totálna frustrácia v tvári bledej Tan Sue, ktorej kolegyne z tímu dokonca skúšali tep na ruke. "Za stavu 44:44 som ani nebola nervózna, presne som vedela, čo chcem urobiť a aj som to urobila," uviedla ukrajinská hrdinka Charlanová.

Vzrušujúce momenty Beijing 2008

 

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Danny Alves najdraším hráčom v histórii ruskej ligy
<< predchádzajúci článok
Micheľ v utorok povedie zápas Wisla Krakov - FC Barcelona