Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. februára 2013

Tunisania pochovajú zabitého lídra, ľudia výjdu do ulícV Tunisku sú aj na piatok ohlásené masové demonštrácie spojené s generálnym štrajkom. Zorganizovali ich najväčšie odborové zväzy na protest proti súčasnej politickej kríze v ...Zdieľať
tunisko TUNIS 8. februára (WEBNOVINY) - V Tunisku sú aj na piatok ohlásené masové demonštrácie spojené s generálnym štrajkom. Zorganizovali ich najväčšie odborové zväzy na protest proti súčasnej politickej kríze v krajine.


Tú vyvolala vražda opozičného lídra Šukrího Bílajda, ktorého v piatok pochovajú. Pri tejto príležitosti vyjdú do ulíc desiatky tisíc Tunisanov, ktorí chcú pochodom protestovať proti súčasnému vedeniu krajiny.

Sekulárny opozičný blok pozostávajúci zo štyroch strán v stredu oznámil odchod z národného zhromaždenia a vyzval na generálny štrajk. Tuniský premiér Hamádí Džibálí krátko na to v mimoriadnom prejave prisľúbil sformovanie novej vlády zloženej výlučne z technokratov. Kabinet by mal krajinu priviesť k predčasným voľbám.

Tunisko sa aj dva roky po páde režimu dlhoročného autokratického prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího zmieta v sociálnych nepokojoch spôsobených frustráciou z faktu, že ľudové povstanie neprinieslo zlepšenie životných podmienok obyvateľov severoafrickej krajiny.

Revolúcia v Tunisku sa začala v decembri 2010 po tom, čo sa na ulici na protest proti policajnému prenasledovaniu podpálil pouličný predavač.

Následné demonštrácie viedli k pádu bin Alího režimu a spôsobili vlnu nepokojov, ktorá sa rozšírila aj do ďalších krajín severnej Afriky a Blízkeho východu a vošla do dejín ako Arabská jar.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V piatok sa počasie upokojí, hrozia však snehové jazyky
<< predchádzajúci článok
Horskí záchranári hľadali zablúdených lyžiarov