Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. januára 2011

Tunisko zachvátil chaos a rabovanieChaos, nepokoje v uliciach, rabovanie a väzenské vzbury zachvátili v sobotu Tunisko, ktorého prezident v piatok ušiel do Saudskej Arábie a jeho nástupca dostal za úlohu zostaviť dočasnú ...Zdieľať
tunisko Foto: SITA/APTUNIS 16. januára (WEBNOVINY) - Chaos, nepokoje v uliciach, rabovanie a väzenské vzbury zachvátili v sobotu Tunisko, ktorého prezident v piatok ušiel do Saudskej Arábie a jeho nástupca dostal za úlohu zostaviť dočasnú vládu a vypísať predčasné voľby. Obyvatelia metropoly Tunis začali rabovať v obchodoch a podpálili hlavnú železničnú stanicu, zahraniční turisti sa zúfalo snažili nájsť spôsob, ako sa čo najrýchlejšie dostať domov.
Pri väzenskej vzbure a následnom rozsiahlom požiari vo väznici v Monastire zahynulo najmenej 42 ľudí. Aj vo väznici v Mahdii začali väzni podpaľovať zariadenia vo svojich celách. Väzenská stráž spustila na revoltujúcich väzňov paľbu a zabila piatich ľudí, riaditeľ väznice však následne v obave z pomsty radšej pustil na slobodu všetkých vyše tisíc väzňov.

Prestrelky bolo v sobotu vidieť aj v uliciach, napríklad pred budovou ministerstva vnútra v Tunise, pri ktorej zahynuli najmenej dvaja ľudia.

Tuniská Ústavná rada v sobotu vymenovala za dočasného prezidenta krajiny predsedu parlamentu Fuáda Mbazau. Vylúčila tak možnosť návratu k moci prezidenta Zinína al-Abidího Bena Alího, ktorý utiekol do Saudskej Arábie. Ben Alí, ktorý v Tunisku vládol 23 rokov, v piatok vyhlásil výnimočný stav, rozpustil vládu a ohlásil predčasné voľby. Krátko nato krajinu opustil. Reagoval tak na eskaláciu násilných nepokojov, ktoré trvajú už od decembra a sú namierené proti politike prezidenta a vládnucej elity, ako aj proti nezamestnanosti a vysokým cenám. Vzdušný priestor krajiny a všetky letiská, ktoré boli v piatok uzavreté, v sobotu opäť otvorili.

Mbazau v sobotňajšom televíznom prejave vyjadril odhodlanie zostaviť "vládu národnej jednoty, v ktorej by boli zahrnuté všetky politické strany bez výnimky a bez vylučovanie ktorejkoľvek z nich". Médiá však spochybňujú jeho schopnosť dohodnúť sa s opozíciou, keďže bol dlhé roky blízkym spojencom Ben Alího. Vláda by však tak či tak mala byť len dočasná, keďže Mbazau má do 60 dní zaistiť konanie predčasných volieb.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mladé dievča neprežilo náraz autom do betónového múra
<< predchádzajúci článok
V Aténach sa pobili neonacisti a podporovatelia imigrantov

Tunisko zachvátil chaos a rabovanie - diskusné fórum čitateľov