Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. septembra 2015

Turecko naďalej odmieta Asadovo zotrvanie pri moci



Na archívnej snímke z 2. júna 2015 turecký premiér Ahmet Davutoglu.



Zdieľať
Na archívnej snímke z 2. júna 2015 turecký premiér Ahmet Davutoglu. Foto: TASR/AP
Ankara 28. septembra (TASR) - Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes vyhlásil, že Turecko odmieta zotrvávanie terajšieho sýrskeho prezidenta Bašára Asada pri moci v predpokladanom prechodnom období pred vytvorením nových vládnych štruktúr v Sýrii.


Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii patrí Turecko k najhlasnejším kritikom sýrskeho prezidenta, ktorému pripisuje zodpovednosť za stratu tisícov životov a vyhnanie miliónov ľudí z ich domovov. Turecko naďalej trvá na nutnosti Asadovho odchodu z politiky, čo dnes potvrdil aj premiér Davutoglu.

Davutoglu, ktorý je momentálne na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, v noci nadnes vyhlásil, že Turecko akceptuje akékoľvek rozhodnutie sýrskeho národa, ak jeho súčasťou nebude zotrvanie Asada pri moci, napísal dnes turecký denník Hürriyet.

Davutoglu vyjadril obavy, že ak by bol Asad súčasťou prechodného obdobia, táto situácia by sa mohla zmeniť na "trvalý status quo". Zdôraznil, že postoj Ankary sa v tomto nijako nezmenil, čím chcel podľa Reuters ukončiť neistotu, ktorá nastala po vyjadrení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z minulého týždňa.

Miestne médiá vtedy náznaky zmeny postoja Turecka videli v Erdoganovom výroku, že "je možné prechodné obdobie bez Asada alebo s ním". Vzápätí však aj samotný Erdogan zdôraznil nemennosť postoja Ankary voči Asadovi, keď vyhlásil, že "budúcnosť Sýrie s Asadom si nemožno predstaviť". "Nie je možné akceptovať človeka zodpovedného za zabitie 300.000-350.000 ľudí, diktátora", povedal.

Prístupnosť myšlienke, aby Asad zostal pri moci, kým sa v Sýrii nevytvorí vláda národnej jednoty, deklarovalo v poslednom čase viacero európskych politikov - naposledy to bol počas uplynulého víkendu britský premiér David Cameron a pred ním aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Na to, že Asad musí byť súčasťou politických prechodných procesov v Sýrii, upozorňuje Rusko od prvých diplomatických pokusov o urovnanie konfliktu. Samotný Asad sa moci odmieta vzdať, pričom poukazuje na to, že do najvyššej funkcie bol legálne zvolený.

Pred Asadovým zosadením varoval pred niekoľkými dňami vo svojom prejave v New Yorku aj iránsky prezident Hasan Rúhání. Upozornil, že Asad musí zostať pri moci, aby mohol v Sýrii bojovať proti terorizmu a extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Uviedol tiež, že Asad nesmie byť oslabený, lebo ak by k tomu došlo, IS by okamžite vstúpil do Damasku a ďalších miest v Sýrii kontrolovaných vládnymi silami.

Rúhání zároveň poznamenal, že názory Západu na Sýriu sa v posledných mesiacoch do istej miery zmenili a myšlienka, že Asad musí odísť, "už nemá tak veľa prívržencov". Na druhej strane priznal, že neexistuje dohoda o ďalšom postupe v Sýrii.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci si môžu otestovať svoje IT vedomosti a získať certifikát
<< predchádzajúci článok
Rozhodnite sa pre zdravé srdce