Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. apríla 2009

Turecko patrí do Európskej únie, tvrdí ObamaAmerický prezident Barack Obama v nedeľu podporil ašpirácie Turecka na vstup do Európskej únie, za čo ho jeho francúzsky partner Nicolas Sarkozy okamžite skritizoval. Sarkozymu sa nepáči, že šéf Bieleho ...Zdieľať
PRAHA 5. apríla (WEBNOVINY) - Americký prezident Barack Obama v nedeľu podporil ašpirácie Turecka na vstup do Európskej únie, za čo ho jeho francúzsky partner Nicolas Sarkozy okamžite skritizoval. Sarkozymu sa nepáči, že šéf Bieleho domu údajne zasahuje do vnútorných záležitostí EÚ. "Keď je reč o Európskej únii, je na členských štátoch Európskej únie, aby sa rozhodovali," povedal Sarkozy v rozhovore pre francúzsku televíziu na pražskom summite.


Obama tesne pred odletom do Turecka, kam sa vyberie v nedeľu v noci po skončení summitu EÚ-USA, vyhlásil, že turecké členstvo v 27-člennom bloku by krajinu priblížilo smerom k Západu. "Spojené štáty a Európa musia brať moslimov ako našich priateľov, susedov a partnerov v boji proti neprávostiam, intolerancii a násiliu," vyhlásil Obama na summite v Prahe. "Približovanie Turecka k členstvu v EÚ by bol dôležitý signál zaviazanosti k tejto agende a zabezpečení toho, že sa bude pokračovať v pevnom ukotvovaní Turecka v únii,"

Turecko začalo rokovať o vstupe do EÚ v roku 2005, no doteraz s ním únia otvorila necelú polovicu z celkového počtu 35 kapitol. Viacerí vysokopostavení politici členských krajín EÚ, napríklad francúzsky prezident Nicolas Sarkozy či nemecká kancelárka Angela Merkelová, však tvrdia, že Turecko do EÚ nepatrí. Podľa Sarkozyho môže mať spolupráca medzi Bruselom a Ankarou nanajvýš formu takzvaného pridruženého partnerstva. Spojené štáty dlhodobo zastávajú opačný názor.

Obama priletel do Prahy v sobotu večer priamo zo summitu NATO v Štrasburgu, kde lídrov zdržala voľba nového generálneho tajomníka aliancie. V nedeľu má na programe stretnutie s českými predstaviteľmi a verejný prejav na Hradčianskom námestí, odkiaľ sa potom presunie do Kongresového centra, v ktorom sa uskutoční európsko-americký summit. Ten potrvá asi tri hodiny, z ktorých jedna bude venovaná recepcii. Na summite prehovorí trinásť štátnikov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Po skončení summitu sa americký líder stretne s bývalým českým prezidentom Václavom Havlom. Z Prahy, kde strávi asi 24 hodín, odcestuje do Turecka.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EÚ a USA majú záujem spoločne riešiť problémy
<< predchádzajúci článok
Veľká noc je najvýznamnejším sviatkom kresťanského roka