Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. novembra 2012

Turecký premiér navrhuje používanie kurdčiny na súdoch



Turecká vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v utorok predložila do parlamentu návrh zákona o možnosti hovoriť pred súdom iným jazykom ako turečtinou. ...



Zdieľať
erdogan ANKARA 13. novembra (WEBNOVINY) - Turecká vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v utorok predložila do parlamentu návrh zákona o možnosti hovoriť pred súdom iným jazykom ako turečtinou.


Norma by zároveň mala väzňom povoliť návštevy manželiek, ktoré boli doteraz zakázané. AKP takto reaguje na narastajúci tlak zo strany kurdských politikov a najmä stoviek väzňov, ktorý už viac ako 60 dní držia protestnú hladovku.

Zákon by mal byť bez väčších problémov schválený ako súčasť posilňovania práv kurdskej menšiny v uplynulom desaťročí, všeobecne je však tento proces považovaný za príliš nevýrazný a nedostatočný. Päť kurdských poslancov tureckého parlamentu a starosta mesta Diyarbakir sa v sobotu pridali k hladovke, ktorú držia stovky uväznených kurdských aktivistov a povstalcov.

Hladovkou chce asi 700 väzňov docieliť rozšírenie práv pre Kurdov ako aj zlepšenie podmienok väznenia pre kurdského povstaleckého lídra Abdullaha Öcalana. Väzni chcú docieliť premiestnenie 64-ročného Öcalana z väznice na ostrove neďaleko Istanbulu do domáceho väzenia a žiadajú tiež, aby mu úrady po 15 mesiacoch umožnili stretnutie s právnikom.

Abdullah Öcalan je zakladajúcim členom separatistickej Kurdskej strany pracujúcich (PKK) a hlásil sa k násilnému boju za dosiahnutie nezávislosti Kurdov. Turecké bezpečnostné sily ho zatkli v Nairobi a previezli do Turecka, kde ho odsúdili na trest smrti, ktorý mu neskôr zmenili na doživotný trest.

PKK bojujúcu za odtrhnutie prevažne kurdského juhovýchodu od Turecka považuje väčšina medzinárodného spoločenstva za teroristickú skupinu. Jej boj za nezávislosť si od roku 1984 vyžiadal najmenej 40 000 životov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Preč s dodatočným zdaňovaním umelcov, žiada SDKÚ
<< predchádzajúci článok
Tatranskí policajti každú noc plašia hladné medvede