Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. februára 2017

Turecý prezident odvolal dekrétom ďalšie tisíce štátnych zamestnancov



Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.



Zdieľať
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP
Istanbul 9. februára (TASR) - Viac ako pol roka po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v Turecku tamojší prezident Recep Tayyip Erdogan nechal opäť odvolať z funkcií tisíce štátnych zamestnancov. Urobil tak prostredníctvom dekrétu vydaného v rámci pokračujúceho výnimočného stavu.


Na základe prezidentského nariadenia, ktoré bolo zverejnené v noci na stredu v úradnom vestníku, musí uvoľniť svoje posty dokopy 4464 štátnych zamestnancov vrátane 330 vedeckých pracovníkov na univerzitách. Viac ako polovica z nich údajne patrí do siete Akademici za mier, stojacej za vlaňajšou petíciou za ukončenie vojenských zásahov v oblastiach obývaných Kurdmi.

Výzvu z januára 2016, pripisujúcu vláde "politiku vyhladzovania a vyháňania" v kurdských regiónoch na juhovýchode Turecka, podpísalo vyše 1100 vedcov. Ankara odvtedy podniká tvrdé kroky proti signatárom, z ktorých viacerí boli dočasne zadržaní. Desiatky prišli o prácu už pred vydaním najnovšieho prezidentského nariadenia.

Terajšia vlna odvolávania zasahuje v najväčšej miere ministerstvo školstva, kde stratí pracovné miesto 2585 osôb spájaných s teroristickými organizáciami alebo skupinami ohrozujúcimi národnú bezpečnosť. Takmer vo všetkých prípadoch ide o učiteľov.

V bezpečnostných zložkách bolo s okamžitou platnosťou postavených mimo služby 1310 policajtov a žandárov. Odvolávanie zasiahlo aj volebné orgány, štátnu rozhlasovú a televíznu stanicu TRT, ministerstvo pre záležitosti EÚ, ako aj rezorty vnútra a zahraničných vecí a iné úrady.

Mená odvolaných štátnych zamestnancov boli podobne ako v predošlých prípadoch zverejnené v prílohe príslušného dekrétu, čo je považované za sporný postup, keďže sú tak vystavení pranierovaniu verejnosti, hoci neboli nikdy postavení pred súd.

Líder opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemal Kiličdaroglu reagoval na sieti Twitter slovami, že "táto nespravodlivosť sa musí skončiť", pričom obvinil vládu zo snahy umlčať opozíciu. Tlačová agentúra DHA uviedla, že proti odvolávaniu protestovali na univerzite v Ankare niektorí z postihnutých akademikov, ale aj študenti a jeden z poslancov CHP.

Zodpovednosť za neúspešný pokus o puč z júla 2016 pripisuje turecká vláda hnutiu pod vedením kazateľa Fethullaha Gülena žijúceho v americkom exile. Podľa údajov Ankary je v súvislosti s vtedajšími udalosťami vyše 40.000 ľudí vo vyšetrovacej väzbe a približne 100.000 štátnych zamestnancov bolo odvolaných z funkcie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecko v šoku: Zrejme psychicky chorá matka zabila seba a dve deti
<< predchádzajúci článok
Pedagóg dostal za zneužitie 17 školáčok 30 rokov väzenia