Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. marca 2008

Turisti opisujú kruté útoky na Číňanov v LhasePočas nedávnych nepokojov v tibetskej metropole Lhasa rozvášnení mladíci hromadne útočili na miestnych Číňanov a podpaľovali obchody, po zásahu armády sa však situácia upokojila. V utorok to ...Zdieľať
KÁTHMANDU 18. marca (WEBNOVINY) - Počas nedávnych nepokojov v tibetskej metropole Lhasa rozvášnení mladíci hromadne útočili na miestnych Číňanov a podpaľovali obchody, po zásahu armády sa však situácia upokojila.

V utorok to uviedli zahraniční turisti, ktorí pricestovali z himalájskeho regiónu.


"Bol to výbuch zlosti proti Číňanom a moslimom zo strany Tibeťanov," opísal násilie v Lhase 19-ročný Kanaďan John Kenwood. Spolu s ďalšími turistami, ktorí v utorok prileteli do nepálskeho Káthmandu, bol svedkom nepokojov, ktoré v piatok vyvrcholili útokmi na čínskych prisťahovalcov obviňovaných z narúšania tradičnej kultúry a spôsobu života. Kenwood tvrdí, že v piatok videl štyroch alebo piatich tibetských mužov, ako "neľútostne" kameňujú a kopú čínskeho motocyklistu. "Keď ho zhodili na zem, udierali ho do hlavy kameňmi, kým nestratil vedomie. Myslím, že toho mladého muža zabili," povedal pre tlačovú agentúru AFP. Dodal, že nevidel žiadnych mŕtvych Tibeťanov. Tibetská exilová vláda v utorok vyhlásila, že má "potvrdené" informácie o smrti 99 ľudí. Čínske zdroje však naďalej uvádzajú, že v Tibete zahynulo 13 "nevinných civilistov" a proti výtržníkom nebola použitá smrtiaca sila.


Podľa Kenwooda Tibeťania "hádzali kamene na všetko, čo išlo okolo". "Útočili na každého, kto vyzeral ako Číňan," potvrdil 25-ročný švajčiarsky turista Claude Balsiger. "Napadli starého Číňana na bicykli. Udierali ho do hlavy naozaj silno kameňmi, (ale) nejakí starí Tibeťania vošli do davu a zastavili ich," dodal. Podobný prípad záchrany, keď Číňanovi pomohol cudzinec, opísal aj Kenwood. Čínska armáda v sobotu uzavrela mesto a prikázala turistom nevychádzať z hotelov, odkiaľ mohli počuť streľbu a výbuchy slzotvorných granátov. V pondelok im opäť umožnili obmedzený pohyb, na početných kontrolných stanovištiach sa však museli preukazovať pasmi.


Hovorca tibetskej exilovej vlády Thubten Samphel v reakcii na výpovede cudzincov označil násilie za "veľmi tragické". Ako uviedol v telefonickom rozhovore pre AFP, Tibeťanom "povedali, aby viedli svoj boj nenásilne". Protesty v Lhase sa začali 10. marca, keď si Tibet pripomínal 49. výročie neúspešného povstania proti Číňanom.

Organizácie protibetských aktivistov v utorok zverejnili zábery, ktoré podľa nich zachytávajú telá tibetských demonštrantov zastrelených pri zásahu bezpečnostných síl na juhozápade Číny. V prípade, že je ich tvrdenie pravdivé, išlo by o prvé fotografie obetí tibetských nepokojov poskytnuté médiám. Ako uviedla vo vyhlásení americko-indická skupina Študenti za slobodný Tibet, v súvislosti s nedeľňajšími protestmi Tibeťanov v meste Ngawa v provincii S'-čchuan je potvrdená smrť deviatich osôb. Podľa organizácie však mohlo pri tamojších zrážkach zahynúť až 20 ľudí. Agentúra AFP predtým s odvolaním sa na výpovede svedkov uviedla, že čínske bezpečnostné sily strieľali do demonštrantov a najmenej osem usmrtili. Zverejnené zábery zobrazujú telá viacerých mužov a najmenej jednu ženu. Jeden z mužov má na hrudi strelnú ranu, telo iného muža leží nahé na plastovej fólii zašpinenej od krvi. Fotografie zverejnila aj londýnska organizácia Free Tibet Campaign, ktorá ich označila za dôkaz o použití smrtiacej sily pri potláčaní protestov. "Tieto fotografie poskytujú šokujúci dôkaz o krutosti čínskych síl pri násilnom potlačení tibetských protestov," vyhlásil hovorca skupiny Matt Whitticase. SITA/AFP


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ak sa násilie v Tibete vystupňuje, dalajláma odstúpi (18. 3. 2008)
 TIBET: Cenzúra, geografia, polícia - informácie majú cenu zlata (17. 3. 2008)nasledujúci článok >>
V Japonsku predali 52,3 milióna mobilných telefónov
<< predchádzajúci článok
Tlačový zákon potrebuje ešte úpravy, tvrdia zástupcovia tlače

Turisti opisujú kruté útoky na Číňanov v Lhase - diskusné fórum čitateľov