Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. októbra 2009

Turistické chodníky i značenie v Tatrách sú už pod snehom



Turisti a návštevníci vysokohorského prostredia v Tatranskom národnom parku by mali byť v týchto dňoch opatrní pri túrach. Nielen pre zhoršené počasie a výstrahu horskej služby, ktorá v týchto ...



Zdieľať
POPRAD 14. októbra (WEBNOVINY) – Turisti a návštevníci vysokohorského prostredia v Tatranskom národnom parku by mali byť v týchto dňoch opatrní pri túrach. Nielen pre zhoršené počasie a výstrahu horskej služby, ktorá v týchto dňoch neodporúča túry do vysokohorského prostredia. Dôvodom je aj Návštevný poriadok národného parku, podľa ktorého sa turisti môžu pohybovať v národnom parku len po chodníku, ktorý je v teréne vyznačený normalizovanou turistickou značkou. Hlavne nad pásmom lesa už môžu byť turistické značky v týchto dňoch pod snehom. „Ak zoberieme prísny výklad návštevného poriadku, chodník, kde je snehom zakryté turistické značenie, nie je turistickým chodníkom,“ uviedol pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. Šéf tatranských ochranárov však apeluje skôr na zodpovednosť a obozretnosť návštevníkov pri plánovaní túr do vysokohorského prostredia Tatier v tomto období.


V zimnom období slúži na orientáciu v teréne a značenie turistických chodníkov v Tatrách tyčové značenie. Štátne lesy Tatranského národného parku každoročne vyznačia tyčovým značením približne 95 kilometrov turistických chodníkov. V týchto dňoch majú lesníci pripravených takmer 1 000 drevených tyčí, ktoré osadia až po napadnutí dostatočného množstva snehu. „Tyčové značenie osádzame na chodníkoch vedúcich k všetkým vysokohorským chatám, ktoré sú v zime otvorené. Teda okrem chaty pod Rysmi. A v dolinách po miesta, od ktorých platí zimná uzávera,“ uviedol vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u Dominik Michalík.

Dĺžka vyznačených turistických chodníkov v zimnom období je premenná a závisí predovšetkým od snehových podmienok. Najdlhšou zimnou trasou je chodník vedúci Veľkou a Malou Studenou dolinou k Zbojníckej a Téryho chate. Časť tyčového značenia ostáva v teréne celoročne pre prípad, že prvý sneh značku na kameni zakryje a tyče sa pre nedostatok snehu osadiť ešte nedajú. Tieto tyče však slúžia v teréne len pre hrubú orientáciu správnym smerom. „Toto značenie je umiestnené vo väčších rozstupoch a v hmle ho nemusí byť vidieť,“ upozorňuje Michalík.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa RE s väzňami v Bosne zaobchádzajú zle
<< predchádzajúci článok
Deti na ZŠ Demänovská cesta budú mať chrípkové prázdniny