Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Turkménsky prezident sa prvýkrát po týždňoch fám objavil na verejnostiNa snímke prezident Turkménska Gurbanguly Berdymuchamedov.Zdieľať
Na snímke prezident Turkménska Gurbanguly Berdymuchamedov. Foto: TASR AP
Avaza 12. augusta (TASR) - Po týždňoch fám, že prezident bývalej sovietskej republiky Turkménsko zomrel, Gurbanguly Berdymuchamedov v pondelok otvoril ekonomické fórum v turistickom centre Avaza na brehu Kaspického mora. Informovala o tom agentúra AFP.


Ide o jeho prvé overiteľné objavenie sa na verejnosti po tom, ako sa v júli objavili špekulácie, že Berdymuchamedov zomrel. Novinári akreditovaní na Kaspickom ekonomickom fóre v letovisku Avaza pri meste Türkmenbašy boli podľa AFP svedkami Berdymuchamedovových stretnutí s predsedami vlád Ruska, Azerbajdžanu a Kazachstanu, ako aj s členmi iránskej vládnej delegácie.

Minulý mesiac sa objavila fáma, že 62-ročnému Berdymuchamedovovi, ktorý autoritársky vládne Turkménsku už vyše desať rokov, zlyhali obličky a zomrel. Fáma sa dostala až do bodu, keď 21. júla moskovská rozhlasová stanica Govorit Moskva citovala politického experta na Euráziu Aslana Rubajeva, ktorý povedal, že o úmrtí sa dozvedel od zdrojov v turkménskom hlavnom meste Ašchabad.

Turkménska vláda poprela túto správu ako "absolútnu lož" a oznámila, že 62-ročný vodca je na dovolenke.

Videozáznam, údajne z dovolenky, zachytáva Gurbangulyho Berdymuchamedova, ako jazdí na koni, cvičí vojakov, hrá na klavíri a riadi džíp po púšti Karakum smerom ku kráteru Darvaza. Ide o kráter s unikajúcim, neustále horiacim zemným plynom v strednej časti Turkménska. Ľudovo sa nazýva Brána do pekla. Neobjavili sa vtedy však žiadne dôkazy o tom, kedy bola reportáž nakrútená.

Podobne ako aj v prípade iných politických vodcov z tohto regiónu, aj o Berdymuchamedovovi kolujú dohady o jeho zlom zdravotnom stave, a to aj vtedy, keď ho štátne médiá prezentujú ako vynikajúceho jazdca na koni, odvážneho automobilového pretekára či zdatného cyklistu.

Berdymuchamedov sa dostal k moci v roku 2006 po smrti svojho excentrického predchodcu Saparmurata Nijazova, ktorý sa označoval za "otca všetkých Turkménov", dával sa titulovať Turkmenbaši a vyžíval sa kulte osobnosti, ktorý bol ešte silnejší ako ten Berdymuchamedovov, konštatovala AFP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Myjavčan mal zabiť svojho suseda, hrozí mu až 20-ročné väzenie
<< predchádzajúci článok
Trenčín získal 15-tisíc na rozšírenie internetového pripojenia zdarma

Turkménsky prezident sa prvýkrát po týždňoch fám objavil na verejnosti - diskusné fórum čitateľov