Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

22. januára 2016

Tvorba všestranne talentovaného Filipa Topola zasiahla tri generácie



Do slovenských kín vstúpil dokumentárny film Václava Kučeru a Romka Hanzlíka s názvom Takovej barevnej vocas letící komety. Snímka je venovaná českému skladateľovi, ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 22. januára (TASR) - Do slovenských kín vstúpil dokumentárny film Václava Kučeru a Romka Hanzlíka s názvom Takovej barevnej vocas letící komety. Snímka je venovaná českému skladateľovi, textárovi, klaviristovi, spevákovi a lídrovi skupiny Psí vojáci - Filipovi Topolovi. Na plátna kín sa dostáva dva a pol roka po jeho smrti. Všestranne talentovaný umelec, ktorého tvorba zasiahla tri generácie, začal na seba pútať pozornosť už v 13 rokoch. Na začiatku jeho kariéry stál Václav Havel, ktorý mu ponúkol zahrať si v stodole na Hrádečku, kde pripravoval koncerty pravidelne. Tak odohral Filip svoje prvé vystúpenie, a to hneď po boku skupiny The Plastic People of The Universe.


Prvé verejné vystúpenie kapely Psí vojáci bolo v roku 1979 na Pražských jazzových dňoch a hneď vyvolalo záujem Štátnej bezpečnosti. Ďalšie vystupovanie na verejnosti im bolo zakázané, a tak sa utiahli do undergroundu, kde museli ostať desať rokov. Ich vlna úspechu sa mohla naplno rozbehnúť až po revolúcii. Okrem domáceho záujmu sa mohli tešiť aj zo zahraničných ovácií. Zúčastnili sa na prestížnych svetových hudobných festivaloch, koncertovali nielen v európskych krajinách ale aj v USA či Japonsku. Albumy skupiny Psí vojáci sú dostupné v katalógoch hudobných obchodov od New Yorku až po Tokio. Kapela hrala až do úmrtia Filipa Topola v roku 2013.

Dokument Takovej barevnej vocas letící komety je výsledkom spolupráce režiséra Václava Kučeru a producenta, manažéra kapely Psí vojáci Romka Hanzlíka. "Nápad pustiť sa do filmu prišiel sám od seba. Ten koniec nastal tak rýchlo a nečakane. Uprostred vety. Mal som pocit, že nebolo všetko vypovedané, nemohol som sa zmieriť s tak nečakaným koncom. Ani neviem, ako to prišlo, a zrazu som v tom bol ponorený," povedal ku genéze filmu Romek Hanzlík. Podľa vlastných slov strávil s Filipom Topolom a Psími vojákmi kus života.

"Hrali inak ako všetky kapely sveta. Nepodobali sa vôbec ničomu na svete. Ani hudbou, ani životom. Staral som sa o nich a o ich koncerty 16 rokov. Videl som desiatky koncertov. Odnášal som si vždy silné zážitky a emócie," doplnil manažér kapely a producent filmu, ktorý vznikal dva roky. Hanzlík priznal, že s odstupom času mu znovu dochádza, čoho neuveriteľného bol svedkom: "Je mi ľúto, že už žiadny koncert nezažijem. Verím, že film divákom, rovnako ako mne, vráti tie vzácne okamihy, kedy bol Filip s nami."

Film odkrýva ako sa v životnom osude a postojoch Filipa Topola odrážala doba pred aj po nežnej revolúcii, jeho posadnutosť hudbou a láska k Mozartovi, ale tiež jeho závažná choroba. Celým filmom znejú piesne, ktoré sám Filip Topol označoval za formu svojich denníkov a jeho poviedky. "Od počiatku sme chceli vo filme vyzdvihnúť Filipov všestranný talent. Okrem hudby písal poéziu, kreslil a napísal aj niekoľko noviel. Karla Klenotníka cesta na Korsiku nie je jediné čítanie vo filme. Sú tam ešte tri úryvky z novely Mně 13 v podaní 14-ročného herca a ukážka z poviedky Den a noc v interpretácii Filipovej priateľky Sylvie," dodáva režisér Václav Kučera. Všetko je doplnené postrehmi a spomienkami jeho životných súpútnikov a priateľov. Film tiež obsahuje záznamy rozhovorov s Filipom Topolom z audiovizuálnych archívov, z ktorých mnohé doposiaľ neboli publikované.

Dokument uvádza do slovenských kín od 21. januára Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK).

Václav Kučera vyštudoval odbor media arts na Minneapolis College of Art and Design v USA. V Minneapolise bol spoluzakladateľom a režisérom divadla SmikSmak a nakrútil niekoľko experimentálnych filmov. Od roku 1990 žije v Prahe a spolupracuje s Českou televíziou a s nezávislými producentmi. Je autorom mnohých dokumentárnych filmov zo sveta alternatívnej hudby, divadla a výtvarného umenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Päť zaujímavostí o vojvodkyni Kate, ktoré by ste mali vedieť
<< predchádzajúci článok
Vychádza román Šepkanie anjelov