Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. januára 2006

Tvrdšie tresty za hrozby bombou





Zdieľať
Ktosi „žartoval“ hneď začiatkom roka. Krátko pred treťou hodinou popoludní anonym zatelefonoval košickej polícii, že pod všetkými mostami „v Československej republike“, v 16 kostoloch, v 500 kanáloch, 100 pohybujúcich sa autách a vo „VSŽ“ sú uložené bomby. „Megaoznam“ poplašnej správy síce tentoraz nespôsobil meškanie vlakov ani iné vážne dôsledky, narobil však veľa ľuďom kopu práce. „Okamžite sme nasadili do terénu 130 ľudí a množstvo psov, preverovali sme každý jeden most a nadjazd na celom Slovensku, hoci z telefonátu nebolo zrejmé, či môže ísť o cestné alebo o železničné objekty,“ informuje hovorca Železničnej polície Jozef Búranský. Polícia zistila, že podľa hlasu mladší muž telefonoval z automatu pred hotelom Slovan v Košiciach. Železničiari sa však o anonyme dozvedeli z krajského operačného strediska PZ až po 35 minútach! Hoci urobili maximum, pátranie po páchateľovi tohto trestného činu šírenia poplašnej správy je v tomto prípade zatiaľ bezvýsledné.

Žiaľ, podobné anonymy sú u nás dosť frekventované. Len Železničná polícia ich v roku 2004 evidovala sedem, vlani osem. Z toho sa však v siedmich prípadoch podarilo odhaliť páchateľa! Podľa nového Trestného zákona (§ 361) ich môže takýto telefonát dostať za mreže na tri až osem rokov. Náčelník Železničnej polície Tibor Gaplovský upozorňuje, že ani železničiari v danej chvíli nemôžu vedieť, či je takýto anonymný telefonát len zlý žart alebo naozaj ide o vážnu hrozbu teroristickým útokom.
Motív? Oznamovatelia sa bavia na tom, koľkých policajtov zamestnajú, aké ekonomické škody spôsobia pri prerušení dopravy a ako nahnevajú ľudí v meškajúcich vlakoch. „Z objasnených prípadov je zrejmé, že motívy sú rôzne,“ hovorí Búranský. „Najčastejším asistentom poplašných telefonátov je alkohol. Mali sme však aj prípad, keď sa mladíkovi nechcelo cestovať vlakom do školy, a tak oznámil, že je na stanici bomba.“ Digitalizácia telefónnej siete, kamerové systémy a ďalšie technické prostriedky postupne zmenšujú šance týchto šialencov vyhnúť sa prísnemu trestu odňatia slobody a náhrade všetkých škôd, ktoré svojou nerozvážnosťou spôsobujú.

Prečo anonymy volajú
l alkohol
l nerozvážnosť, falošné hrdinstvo
l testovanie rýchlosti polície
l nechuť ísť do školy
l pomsta (Zdroj ŽP SR)

Peter Ondera


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Plyn zabíjal
<< predchádzajúci článok
Politici trapasy Magdy Vášáryovej prehliadajú