Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. augusta 2006

TwoOne chce podať na Slovensko dve žaloby



Konzorcium TwoOne zložené z viedenského letiska, private equity skupiny Penta a rakúskej Raiffeisen Zentralbank chce v prípade bratislavského letiska podať na Slovensko dve žaloby. "V prípade, že ...



Zdieľať

BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) - Konzorcium TwoOne zložené z viedenského letiska, private equity skupiny Penta a rakúskej Raiffeisen Zentralbank chce v prípade bratislavského letiska podať na Slovensko dve žaloby. "V prípade, že nám bude doručené oznámenie o odstúpení od zmluvy, sme pripravení ísť na medzinárodnú arbitráž v Paríži. Zároveň zvažujeme, že sa obrátime na medzinárodný rozhodcovský tribunál, ktorý rieši spory o ochrane investícií," uviedol partner skupiny Penta Jozef Oravkin s tým, že podľa nich arbitráž s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne, že takéto odstúpenie od zmluvy je neplatné. Konzorcium podľa jeho slov analyzuje aj možnosť využiť druhú arbitráž, ktorú by iniciovalo viedenské letisko, a to na základe dohody medzi Rakúskom a ČSFR z roku 1991 o podpore a ochrane investícii. "Vláda SR sa svojim súčasným správaním nielenže zrieka najvyššej ponúkanej kúpnej ceny a následných investícií v celkovej sume 18,42 mld. Sk, ale v prípade úspechu žalôb zo strany konzorcia riskuje aj vznik povinnosti nahradiť škodu, ktorá môže dosiahnuť výšku niekoľkých miliárd," zdôraznil Oravkin.

So žalobou na rozhodcovský tribunál chce TwoOne počkať až do vydania rozhodnutia Protimonopolného úradu SR (PMÚ). "Počkáme si na zdôvodnenie rozhodnutia a na základe toho pripravíme konkrétne podanie," povedal Oravkin. Konzorcium však podľa jeho slov očakáva, že PMÚ aj vzhľadom na politický tlak prijme negatívne stanovisko, pričom predpokladajú, že takéto stanovisko im bude doručené ešte pred 15. septembrom 2006. "V takomto prípade konzorcium podá rozklad a bude sa spoliehať na nestranné a predovšetkým odborné rozhodnutie Rady PMÚ," dodal Oravkin.

Ako ďalej uviedol Oravkin, konzorcium má niekoľko právnych analýz na základe ktorých odhaduje, že bude na arbitrážach úspešné. "Myslíme si, že máme dostatok argumentov, že naše zmluvné protistrany porušovali svoje zmluvné povinnosti a v prípade arbitráže o ochrane investícií, že PMÚ nepostupoval tak, aby investícia viedenského letiska nebola poškodená," zdôraznil Oravkin. Na spomínanú arbitráž sa chce TwoOne obrátiť preto, lebo aj samotná investičná zmluva predstavuje aktívum, ktoré je možné považovať za investíciu a postupom orgánov SR môže dôjsť k zmareniu investície, to znamená k nenaplneniu účelu investičnej zmluvy. "Ak by arbiter dospel k názoru, že PMÚ postupoval v našom prípade tendenčne a diskriminačne, čo si my myslíme, tak došlo podľa nás k zmareniu investície letiska Viedeň a v takom prípade má investor nárok na náhradu škody," vysvetlil Oravkin s tým, že budú poukazovať na nedostatky v postupe a v rozhodovaní PMÚ. Ako ho doplnila Valéria Haščáková z Penty, takýto tribunál má pritom ad-hoc charakter, preto sa zatiaľ nevie, kto by ho viedol, resp. kde by sa konal.

V stredu na tlačovej konferencii minister dopravy Ľubomír Vážny prezentoval, že bratislavské letisko ostane v rukách štátu a takýto návrh bude predložený na rokovanie vlády. Konzorcium TwoOne pritom plánovalo podľa privatizačných zmlúv preinvestovať na bratislavskom letisku do roku 2015 okolo 19 mld. Sk. Oravkin však vylučuje, že by štát na letisku preinvestoval taký rozsah financií ako malo v pláne konzorcium. "Zastávame názor, že súkromný investor pre letisko je lepším vlastníkom ako štát," povedal Oravkin. Ak podľa neho štát získa prostriedky na letisko, tak buď z úverov, ktoré bude musieť splatiť, alebo zvýšením základného imania, čo bude na úkor daňových poplatníkov. Investičné aktivity pritom môžu byť podľa Oravkina zamerané na zásadné prebudovanie letiska, alebo sa to nejakým spôsobom "bude lepiť".

Vládny kabinet v polovici augusta odporučil prezidentovi Fondu národného majetku SR a ministrovi dopravy odstúpiť od zmluvy o kúpe akcií bratislavského letiska v dôsledku nepredloženia súhlasu s koncentráciou a nesplnenia jednej z odkladacích podmienok, pričom lehotu na výkon úlohy stanovil do polovice septembra. Zároveň kabinet rozhodol, že do 30. októbra majú ministri dopravy a hospodárstva spolu s prezidentom FNM predložiť na rokovanie vlády návrh ďalšom postupe nakladania s predmetným majetkom letísk. Podľa ministra Vážneho ostane v letisku štát 100-percentný akcionár a podľa jeho odhadov by do roku 2010 mal na letisku preinvestovať okolo 3 až 4 mld. Sk.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SR znepokojená tým, že v Sudáne doteraz nepôsobí misia OSN
<< predchádzajúci článok
Ericsson získal objednávku za 1 mld. USD od indického Bharti

TwoOne chce podať na Slovensko dve žaloby - diskusné fórum čitateľov

A na čo je protimonopolny urad?24.8. 15:41:56