Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. decembra 2012

Učitelia musia rozdať vysvedčenia, inak porušia zákonAk školy nedajú žiakom a študentom výpis polročného hodnotenia, bude tým porušený školský zákon. Hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák tak zareagoval na úvahy niektorých škôl, ktoré ...Zdieľať
vysvedcenie BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) - Ak školy nedajú žiakom a študentom výpis polročného hodnotenia, bude tým porušený školský zákon. Hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák tak zareagoval na úvahy niektorých škôl, ktoré zvažujú, že neuzatvoria polročné hodnotenie na protest voči dianiu v školstve.


"Pretože sa školský rok delí na dva polroky, každý z nich musí byť uzavretý klasifikáciou. Jej výsledkom je práve vysvedčenie, či výpis prospechu. Preto úvahy o neklasifikovaní žiakov a študentov sú v rozpore s tým, čo káže školský zákon," uviedol pre agentúru SITA Kaliňák.

Zákon hovorí, že v posledný vyučovací deň prvého polroka školského roka triedny učiteľ vydá žiakovi výpis slovného hodnotenia alebo klasifikácie prospechu a správania žiaka za prvý polrok. Tento výpis nie je verejnou listinou. Vysvedčenie za prvý polrok sa vydáva na základe písomnej žiadosti plnoletého žiaka, zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

Zástupcovia 78 prevažne bratislavských škôl sa na pondelkovom stretnutí na bratislavskom Gymnáziu Ladislava Novomeského zaoberali návrhom, že školy neuzatvoria polročné hodnotenie žiakov. Učitelia by známkami ohodnotili výkony žiakov, ale neuverejnili by ich a nechávali si ich vo svojom učiteľskom zápisníku.

Obrazom: Učitelia vytasili heslá, protestovali proti vláde


Nepísali by ich do klasifikačného hárku, do triedneho výkazu. Tým pádom by nebola uznášaniaschopná klasifikačná porada a nevystavili by sa polročné vysvedčenia, uviedla zástupkyňa riaditeľa bratislavskej ZŠ Karloveská 61 Eva Horníková.

Do stredajšej polnoci sa jednotlivé školy rozhodnú, či do tejto formy protestu pôjdu. Musí to odobriť nadpolovičná väčšina pedagógov na škole. Takouto akciou chcú vyvinúť tlak na vládu, aby si všimla, že štrajk je len prerušený, pretože neboli splnené ich požiadavky.

Nespokojné školy pokračujú v štafetovom štrajku. V stredu sa nevyučuje na banskobystrickom Gymnáziu Mikuláša Kováča a ZUŠ J. Kowalského v Bratislave.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spotrebiteľské ceny v Portugalsku medzimesačne klesli
<< predchádzajúci článok
Novácke chemické závody sa pokute nevyhnú, sťažnosť zamietli

Učitelia musia rozdať vysvedčenia, inak porušia zákon - diskusné fórum čitateľov

to patrí k štrajkom13.12. 7:58:57