Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2007

Údajného teroristu M. Labsiho vydal súd do AlžírskaKrajský súd v Bratislave dnes rozhodol, že vydanie údajného alžírskeho teroristu Mustafu Labsiho do Alžírska je prípustné. O vydanie požiadalo Slovenskú republiku Alžírsko, pretože tam bol ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Krajský súd v Bratislave dnes rozhodol, že vydanie údajného alžírskeho teroristu Mustafu Labsiho do Alžírska je prípustné. O vydanie požiadalo Slovenskú republiku Alžírsko, pretože tam bol právoplatne odsúdený v neprítomnosti. Mustafa Labsi bol odsúdený 29. marca 2006 aj vo Francúzsku na päť rokov nepodmienečne za prípravu teroristických útokov vo Francúzsku a falšovanie dokladov. Útok mal pripravovať v rokoch 1996 až 1998. Išlo o účasť v zločineckom zoskupení, ktoré pripravovalo teroristické činy vo Francúzsku, Kanade, Bosne a Belgicku. Územia týchto štátov sa týkal aj trestný čin pozmeňovania administratívneho dokladu.

Podľa prokurátorky boli splnené všetky podmienky pre vydanie Labsiho do Alžírska. Poukázala na medzinárodný zatýkací rozkaz, na základe ktorého ho zadržali. Ním spáchané trestné činy sú takými podľa alžírskeho i slovenského práva, pričom nejde o politické trestné činy. Alžírske orgány sa podľa prokurátorky zaviazali, že po vydaní Labsi nebude fyzicky týraný a nebude odsúdený na trest smrti.

Labsiho advokát zdôraznil, že jeho klient bol bez právneho dôvodu dovlečený na Slovensko a odvtedy je držaný vo väzbe. Aj keď medzinárodný zatykač na neho bol vydaný v roku 2001, pohyboval sa po štátoch EÚ, viackrát bol zadržaný a tiež odsúdený, ale ani raz nebol rešpektovaný medzinárodný zatýkací rozkaz. Podľa advokáta bol Labsi zadržaný rakúskou políciou a odovzdaný slovenským orgánom. Ešte pred tým mu však bol zakázaný vstup na naše územie, teda nemal tu čo robiť. Advokát tiež namietal nesprávnosť vzatia Labsiho do predbežnej väzby. Tá podľa neho uplynula 11. júna 2007. Alžírsko o jeho zadržaní bolo informované až po 34 dňoch od jeho zadržania. Mal byť teda prepustený z väzby a nemalo sa niečo dodatočne ošetrovať. Advokát žiadal, aby súd odmietol Labsiho vydať do Alžírska a okamžite ho prepustil z väzby.

Tridsaťosemročný Alžírčan Mustafa Labsi, ktorý údajne absolvoval teroristický výcvik v Afganistane a má kontakty na medzinárodnú sieť al-Kájda, je v súčasnosti vo väzbe v Bratislave. Na Slovensko prišiel nelegálne v apríli 2006. Po zadržaní vlani v apríli putoval do utečeneckého tábora v Medveďove, odtiaľ ho vrátili do Rakúska. V apríli tohto roka ho však Rakúšania na základe medzinárodných dohôd transportovali späť na Slovensko. Alžírsko opustil v roku 1992.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nezamestnanosť v 3. kvartáli klesla na 11,2 %
<< predchádzajúci článok
Dávida B. a Patrika P. dnes prepustili z väzby

Údajného teroristu M. Labsiho vydal súd do Alžírska - diskusné fórum čitateľov