Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. apríla 2011

Ukrajina odsúhlasila transporty jadrového paliva do SR



Ukrajinský parlament v stredu odsúhlasil dohodu medzi vládami Ukrajiny, Ruska a Slovenska o transporte jadrového materiálu medzi Ruskom a Slovenskom cez Ukrajinu. Informovala o tom ukrajinská ...



Zdieľať
jadrova elektraren Foto: SITA/APBRATISLAVA 21. apríla (WEBNOVINY) - Ukrajinský parlament v stredu odsúhlasil dohodu medzi vládami Ukrajiny, Ruska a Slovenska o transporte jadrového materiálu medzi Ruskom a Slovenskom cez Ukrajinu. Informovala o tom ukrajinská tlačová agentúra Ukrinform. Desaťročná dohoda bola podpísaná v Bratislave 21. októbra minulého roku s možnosťou jej automatického predĺženia o ďalších desať rokov. „Špeciálny náklad sa preváža železnicami priamo bez akejkoľvek prekládky na území Ruskej federácie, Slovenskej republiky alebo Ukrajiny,“ uvádza sa v materiáli, ktorý odsúhlasili ukrajinskí zákonodarcovia.


Tranzity sa budú realizovať tak z Ruska na Slovensko, ako aj zo Slovenska do Ruskej federácie. Dohoda stanovuje, že vyhorené jadrové palivo by malo byť počas celej prepravy chránené ozbrojenými zložkami. Ochrana prepravy jadrového materiálu pritom podlieha právnym predpisom všetkých troch zúčastnených krajín.

Dodávky jadrového paliva pre 3. a 4. blok Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) bude dodávať ruská spoločnosť TVEL. Slovenské elektrárne s ruskou firmou podpísali päťročný kontrakt ešte v apríli minulého roku. Verejná akciová spoločnosť TVEL je súčasťou štátnej korporácie Rosatom. Hlavnými činnosťami spoločnosti sú vývoj, výroba a odbyt ako jadrového paliva, tak i vedľajších produktov nukleárnej a nenukleárnej produkcie. Firma pokrýva v plnom rozsahu požiadavky na palivo pre 76 energetických reaktorov v 16 krajinách Európy a Ázie, 30 výskumných reaktorov a tiež pre ruskú flotilu na jadrový pohon.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poliklinika v Poltári bude fungovať ďalej
<< predchádzajúci článok
Slovinskí chemici u nás cvičia s rádioaktívnymi vzorkami