Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. januára 2006

Ukrajinská vláda to nevzdáva



Odvolaná vláda Jurija Jechanurova mala zastaviť zhoršujúci sa vývoj ekonomiky v Ukrajine. Parlament jej však vyslovil nedôveru už po necelých štyroch mesiacoch činnosti.



Zdieľať
Bezprostredný vplyv na rozhodnutie poslancov mala podozrivá dohoda Naftogazu Ukrajiny s Gazpromom a RosUkrEnergom o dodávkach a tranzite ruského a turkménskeho plynu. Ukrajinská opozícia aj zástupcovia domáceho veľkého priemyslu ju na rozdiel od vlády a hlavy štátu považujú za ekonomicky škodlivú a horšiu oproti pôvodným vládnym dohodám oboch susedov. Ukrajina bude totiž platiť dvakrát viac, ako by mala, až do roku 2009. Požadujú preto prehodnotiť kontroverznú dohodu.

Značný podiel na odvolaní prechodného kabinetu Jechanurova, po vláde Julije Tymošenkovej už druhého za rok prezidentovania Viktora Juščenka, má tiež kampaň pred marcovými voľbami do ukrajinského parlamentu, ako aj posilnené právomoci Verchovnej rady pri formovaní vlády po vstupe začiatkom roka do platnosti zmien ústavy. Hlavné je však to, že vláda doplatila na svoju neschopnosť získať v parlamente stabilnú podporu väčšiny.
,,Odvolanie vlády, ktorá nezvládla rozhovory o plyne a podpísala najhorší z možných variantov dohody, je viac ako logické. Ak by aj neprehrala plynovú vojnu s Ruskom, výsledky jej hospodárenia sú viac ako dostatočné na odvolanie,“ reagoval podľa ForUma viceprezident Centra výskumu korporatívnych vzťahov Rostyslav Iščenko. Znevažovanie rozhodnutia poslancov zo strany prezidenta a vlády v novej situácii podľa neho môže viesť až k začiatku impeachmentu hlavy štátu.
,,Je to populistické a nezodpovedné rozhodnutie,“ kritizoval parlament prezident Asociácie ukrajinských bánk Anatolij Suhonjako. Dokazuje to nevyhnutnosť radikálnej zmeny zloženia parlamentu. ,,Odvolanie vlády je veľkou chybou,“ citovala šéfa banky NRB Vjačeslava Jutkina agentúra Interfax-Ukrajina. Bude to mať negatívny vplyv na vývoj v štáte.
Expremiérka Tymošenková trvá na tom, že dohoda o plyne je očividnou zradou záujmov krajiny. ,,Je to logický záver činnosti vlády, začínajúcej okrúhlymi stolmi s oligarchmi a končiacej zradou národných záujmov s príchuťou korupcie,“ vyhlásila predchodkyňa Jechanurova. Tymošenkovej poslanci pritom hlasovali proti vláde spolu s komunistami a bývalými spojencami Kučmovho režimu.
Juščenko obhajoval z kazašskej Astany plynovú dohodu s Gazpromom a hlasovanie poslancov označil za neústavné, ako pokus destabilizovať situáciu v krajine pred voľbami. ,,V podstate ide o prvé následky nesystémových a nevyvážených zmien v ústave,“ povedal podľa agentúry Ukrajinski Novyny. Hlava štátu mieni požiadať Ústavný súd o zrušenie rozhodnutia parlamentu, lebo návrh na odvolanie vlády nepredložila najmenej tretina poslancov (150), hoci ho schválilo dostatočných 250 poslancov. 
Martin Benko

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ropa na trojmesačnom maxime
<< predchádzajúci článok
Najpredávanejšia je Škoda