18. mája 2016

Ulissi vyhral 11. etapu Gira, na čele Jungels, Dumoulin skončil

Taliansky cyklista Diego Ulissi z tímu Lampre

Taliansky cyklista Diego Ulissi z tímu Lampre Foto: TASR/AP
Asolo 18. mája (TASR) – Taliansky pretekár Diego Ulissi triumfoval v stredajšej 11. etape 99. ročníka cyklistických pretekov Giro d'Italia. Jazdec stajne Lampre-Merida sa presadil v špurte vedúcej trojice a do cieľa 227 km dlhej trate z Modeny do Asola prišiel v čase 4:56:32 hodiny. Na druhej priečke finišoval Kostaričan Andrey Amador (Movistar) a tretí skončil líder celkového poradia Luxemburčan Bob Jungels (Etixx - QuickStep), ktorý si tak na čele polepšil o niekoľko bonusových sekúnd.

Pre Ulissiho to bolo druhé tohtoročné víťazstvo a šieste celkové na Gire, v prebiehajúcom ročníku sa tešil z triumfu aj v 4. etape. Vďaka stredajšej výhre sa dostal aj do prvej desiatky celkovej klasifikácie. "Chcel som vyhrať jednu etapu a už teraz mám dve, takže som veľmi šťastný. Je to úžasné pre celý tím. Chceli sme ísť do úniku, no to sa nám nepodarilo. Tím stratil veľa energie na čele pelotónu, keď sme sa snažili dobehnúť ten únik. Finále etapy bolo veľmi náročné. Snažil som sa predpokladať, čo sa bude diať. Dôležité bolo, že som na tom kľúčovom stúpaní udržal tempo hlavných favoritov, ktoré bolo veľmi vysoké. Nakoniec som dostihol Amadora a Jungelsa a v špurte som si už veril," povedal v televíznom rozhovore pre Eurosport.

Jungels má na čele celkového poradia 24-sekundový náskok pred druhým Španielom Alejandrom Valverdem z Movistaru. Tretí Amador stráca minútu a sedem sekúnd, Ulissi je desiaty (+2:47 min).

Stredajšia etapa odštartovala pokojne a všetci išli pokope vyše 80 km, až potom prišlo k úspešnému úniku trojice pretekárov - Vegard Stake Laengen (IAM), Liam Bertazzo (Wilier Triestina-Southeast) a Anton Vorobiev (Kaťuša). Trio si postupne vypracovalo vyše desaťminútový náskok. Pelotón však postupne zvýšil tempo, na čele ho ťahali najmä jazdci Lampre-Merida, a tak strata rýchlo klesala. Rozhodujúci moment prišiel asi 40 km pred cieľom, keď sa odohral veľký pád. Hlavné pole sa rozdelilo. Jeho prvá časť, v ktorej boli hlavní favoriti na celkové poradie, onedlho pohltila únik. Domáci favorit Vincenzo Nibali sa pokúsil o niekoľko útokov, no neuspel. Necelých 13 km pred koncom to vyšlo Amadorovi, ku ktorému sa pripojil Jungels. Dvojica spolupracovala a vytvorila si dobrý náskok. Asi päť km pred cieľom zaútočil aj Ulissi a na úzkych cestách posledného stúpania lídrov dobehol. V špurte dvojice predviedol najlepší výkon a zaslúžene vyhral.

Stredajšia etapa bola smolná pre jedného z ašpirantov na celkový triumf Holanďana Toma Dumoulina. Jazdec tímu Giant-Alpecin odstúpil pre bolesti v oblasti sedacích svalov, ktoré ho trápili už niekoľko dní. Dumoulin vyhral otváraciu časovku v Apeldoorne a nosil ružový dres pre lídra šesť dní.